آزمایش چکاپ زنان به صورت مرتب واجب است زیرا با توجه به شرایط جسمی آنان احتمال ابتلا به بیماری هایی چون سرطان دهانه رحم، روده بزرگ و پستان در آنها بالا است. علاوه بر سرطان های شایع زنان، احتمال کمبود آهن و پوکی استخوان به دلیل دوره های قاعدگی و بارداری در خانم ها بالا است. بنابراین توصیه می شود حتی خانم هایی که حس بیماری نداشته و احساس سلامتی می کنند در طی دوره های مشخصی چکاپ انجام داده و وضعیت سلامتی خود را به طور مرتب کنترل کنند و آزمایش چکاپ زنان را جدی بگیرند.

علاوه بر آن به این نکته نیز توجه داشته باشید، افرادی که بیماری زمینه ای در خانواده و یا خویشاوندان خود دارند انجام آزمایشات غربالگری زنان را باید به صورت جدی‌تری انجام دهند.امروزه به دلیل مشغله های بسیار زندگی این امکان وجود دارد تا افراد وقت آن را نداشته باشند مسیری را به آزمایشگاه رفته و در ترافیک و نوبت های طولانی کلینیک و آزمایشگاه ها باشند. برای صرفه جویی در وقت و هزینه می توانید آزمایش چکاپ زنان را در منزل در دوره های مشخص انجام دهید.

برای این منظور کافیست به سایت آزمایشگاه مراجعه کرده و آزمایش مورد نظر خود را انتخاب کنید تا متخصصین در زمان درخواست شده به محل مراجعه کرده و آزمایش مورد نظر را انجام دهند.

پس از انجام آزمایش نمونه ها برای بررسی به آزمایشگاه منتقل می شوند و بعد از آماده شدن نتایج آزمایش، تست و غربالگری، جواب آزمایش برای شما ارسال خواهد شد و یا میتوانید از طریق سایت در قسمت جوابدهی پرینت نتیجه آزمایش خود را دریافت کنید.

لیست آزمایش‌های زنان


هر آنچه که شما نیاز دارید ما فراهم کرده ایم!

یکی از آزمایش چکاپ زنان آزمایش های قبل بارداری است که در آن معمولا موارد زیر مورد بررسی قرار می گیرد:

 

 1. FBS (اختیاری) و HbA1C: قند خون ناشتا و قند خون سه ماهه
 2. املاح معدنی آهن (Fe)، منیزیوم (Mg)، فسفر (ph)، کلسیم (Ca) و روی (Zinc)
 3. آزمایش ظرفیت کل اتصال به آهن (TIBC)، فریتین (Ferritin) و سنجش اسید فولیک (Folic Acid)
 4. ویتامین‌های D3 و B12
 5. آزمایش‌های ویروسی HCV Ab, Toxo, EBV, Rubella Ab, Rubella Ag, Measles, Hbs Ab, Hbs Ag, HIV AB, CMV IgG, CMV IgM, Mumps Ag, Mumps Ab
 6. هورمون‌های تیروئیدی (T4, TSH)

در آزمایش تست بارداری موارد زیر موارد زیر را مورد بررسی قرار می دهند:

 • هورمون BhCG
 • BhCG titer

 

این موضوع را توجه داشته باشید که BhCG titer، دقیق‌تر است و هفته چندم بارداری را نیز مشخص می‌ کند. به این ترتیب، بسیاری از پزشکان، بیشتر انجام آزمایش بارداری را با بررسی BhCG titer، می خواهند.

در آزمایش ناباروری زنان موارد زیر مورد بررسی قرار میگیرد:

 1. هورمون پرولاکتین (PrL) و پروژسترون
 2. هورمون LH و FSH
 3. آنتی مولرین هورمون (AMH) و استروژن

در آزمایش پس از زایمان موارد زیر بررسی قرار می گیرد:

 1. FBS و HbA1C: قند ون ناشتا و قند خون سه ماهه
 2. املاح معدنی آهن (Fe)، منیزیوم (Mg)، فسفر (ph)، کلسیم (Ca) و روی (Zinc)
 3. آزمایش ظرفیت کل اتصال به آهن (TIBC)، فریتین (Ferritin)،
 4. ویتامین‌های D و B12
 5. آزمایش سنجش اسید فولیک (Folic Acid)
 6. آزمایش عملکرد کبدی (ALT, AST, ALP)
 7. آزمایش‌های چربی (TG، Chol، LDL، HDL)
 8. آزمایش ادرار (U/A): بررسی فیزیکی، شیمیایی و میکروسکوپی ادرار

یکی دیگر از آزمایش چکاپ زنان آزمایش دیابت بارداری است که در آن موارد زیر را مورد بررسی مورد بررسی قرار می دهند:

 

 1. CBC
 2. U/A و U/C
 3. OGTT 75 mg

در غربالگری سه ماه اول بارداری موارد زیر مورد بررسی قرار میگیرد:

 

 1. Free BhCG: هورمون گنادوتروپین انسانی
 2. PAPP-A: پرو تئین A پلاسمایی مرتبط با حاملگی

در آزمایش غربالگری سه ماه دوم بارداری موارد زیر را مورد بررسی قرار می دهند:

 

 1. Free BhCG: هورمون گنادوتروپین انسانی
 2. AFP: آلفافتوپروتئین
 3. InhA: اینهیبین
 4. UE3: استریول غیرکونژوگه

آزمایشات ضروری زنان

غربالگری زنان را می توان در دوسته زیر طبقه بندی کرد:

آزمایش ها دسته اول ( سلامت عمومی بدن ) مانند آزمایش مردان است و تفاوتی ندارد. در این آزمایش سطح انرژی و سوخت و ساز بدن، اندازه‌گیری ویتامینها، املاح، آهن و هورمون‌های ضروری بدن بررسی می شود.

آزمایش دسته دوم ( سلامت جنسی ) چکاپ جنسی در زنان است این آزمایش مربوط به اندام‌های زنانه، هورمون‌های جنسی، معاینه پستان و ماموگرافی است که در سن 40 سال به بالا حتما باید به صورت مرتب بررسی شود.

در این نوع آزمایش ها به بررسی عفونتهای مقاربتی (SDI) مانند کلامیدیا، سیفیلیس، زگیل تناسلی و HIV پرداخته می شود که در زنانی انجام می گیرد که فعالیت جنسی دارند.

آزمایش چکاپ زنان در موارد بسیاری از طریق نمونه گیری خون و ادرار انجام می پذیرد و در مواردی دیگر مانند بررسی عفونت‌های انتقالی از راه جنسی، نمونه‌گیری موضعی با کمک سواب‌ها و دستگاه‌های مخصوص انجام می شود.

همانطور که می دانید، دوره بارداری یکی از مراحل مهم هر زنی است که در این دوره زنان باید از قبل از بارداری تحت نظر پزشک بوده و آزمایش هایی را انجام دهند. این دوره آزمایش‌های پیش از بارداری تا ماه آخر بارداری را شامل می‌شود.

انجام آزمایش های دوره بارداری برای اطلاع و کنترل وضعیت جنین و مادر ضروری است و نقش مهمی در تعیین سلامت مادر و جنین خواهد داشت و کمک می‌کند تا جنین فرایند تکاملی و رشد خود را به صورت سالم و طبیعی طی کند.

آزمایش چکاپ زنان به طور مرتب در این موضوع سبب مشود تا در صورت بروز مشکل و خطرات احتمالی، پزشک مخصوص زنان طبق آزمایش های مرتب انجام شده متوجه مشکل شده و مراقبت ها و داروهای ویژه ای را برای بهبود تجویز کند.

به طور معمول این آزمایش‌ها شامل آزمایش خون ساده تا آزمایش تیروئید، آزمایش آنتی بادی، RH، هورمون گنادوتروپین (Free BhcG) و موارد مختلف دیگر است.

فراموش نشود که در دوره بارداری علاوه بر آزمایش ها انجام سونوگرافی NT برای تشخیص بیماری‌های ژنتیکی مانند سندورم داون، سونوگرافی تشخیصی برای رشد صحیح اندام‌های داخلی و مغز جنین ضروری است.

آزمایش چکاپ خانم ها در محل با آزمایش آنلاین

در صورت کمبود وقت برای آزمایش چکاپ زنان شما می توانید با مراجعه به سایت و یا تماس با آزمایشگاه و ثبت آزمایش مورد نظر و زمان، درخواست انجام آزمایش در منزل دهید.

در اینصورت درخواست شما ثبت شده و متخصصین در زمان مشخص شده به محل مورد نظر شما خواهند آمد و آزمایش و نمونه گیری را انجام خواهند داد.

نمونه ها به آزمایشگاه منتقل شده و پس از بررسی جواب آزمایش برای شما ارسال می شود و یا شما می توانید با مراجعه به سایت آزمایشگاه در قسمت جوابدهی نتیجه آزمایش خود را مشاهده کرده و یا در صورت نیاز پرینت بگیرید.

جهت ثبت سفارش آنلاین آزمایشات خود همین حالا با ما تماس بگیرید.

کارشناسان ما بصورت 24 ساعته آماده پاسخگویی به شما عزیزان میباشند.

ثبت سفارش

همین حالا درخواست خود را ثبت نمایید