اخبار

8 نکته مهم در مورد تغذیه مناسب و رژیم غذایی بیماران قلبی

رژیم غذایی بیماران قلبی

رژیم غذایی بیماران قلبی در نتیجه عملکرد فعالیت قلب و در نهایت سیستم‌ قلبی عروقی آن‌ها تاثیر بسیار زیادی دارد. پس از ژنتیک، سبک زندگی و رژیم غذایی مهم‌ترین عوامل وجود یا عدم وجو عارضه‌های قلبی هستند و به همین دلیل نیز در بسیاری از موارد پزشکان مواردی مهم را برای جلوگیری از بروز خطراتی نظیر پیشرفت بیماری‌های قلبی و مواردی از این دست توصیه می‌کنند.

نتایج نوار قلب و فشار خون می‌تواند نشان از مشکلات قلبی داشته باشد که باید پس از تشخیص طی شرایطی ویژه و تحت نظارت پزشک موارد مربوط به حفظ سلامتی، حفظ سبک زندگی سالم و رعایت رژیم غذایی مناسب را رعایت کرد.

در ادامه این مطلب به این سوال پاسخ خواهیم داد که آیا بیماران قلبی از رژیم غذایی خاصی پیروی می‌کنند و اینکه تغذیه مناسب تا چه حد روی روند پیشرفت یا جلوگیری از بیماری‌های قلبی افراد تاثیر‌گذار است.

رژیم غذایی بیماران قلبی تا چه حد مهم است؟

رژیم غذایی بیماران قلبی مهم‌ترین عامل تاثیرگذار در روند کاهش یا افزایش احتمال بروز حملات قلبی است. رعایت و پرهیز از مصرف خوارکی‌های ناسالم باعث می‌شود تا قلب در وضعیت بهتری قرار گیرد و این موضوع در نهایت باعث می‌شود تا احتمال حملات قلبی و رخدادهای ناگواری نظیر سکته قلبی به طرز قابل توجهی کاهش پیدا کند.

به طور کل متخصصین بر این باور هستند که رژیم غذایی بیماران قلبی و سبک زندگی آن‌ها از مهم‌ترین عوامل در تسریع اختلالات قلبی و عروقی است و به همین دلیل نیز به شدت روی آن تاکید دارند. نکته جالب توجه این است که متخصصین نه تنها افرادی که دچار بیماری‌های قلبی شده‌اند، بلکه تمامی افراد به خصوص افرادی که مستعد بروز بیماری‌های قلبی هستند را به رعایت رژیم غذایی درست و سبک زندگی سالم دعوت می‌کنند.

با توجه به این موضوع می‌توان گفت که رعایت مداوم دستورالعمل‌های پزشکی در زمینه حفظ سلامت قلب در زمینه سبک زندگی، فعالیت بدنی و کارهای روزمره از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار روی سلامت قلب است و بهتر است تمامی افراد این موارد را رعایت کنند.

رژیم غذایی بیماران قلبی

8 نکته در رژیم غذایی بیماران قلبی

به طور کل، رژیم عذای افرادی که بیماری قلبی دارند یا سابقه و استعداد اختلالات قلبی را دارند، توسط پزشک تعیین می‌شود. با توجه به این موضوع رعایت سرخود برخی از رژیم‌های غذایی ممکن است برای افراد دارای مشکلات قلبی مناسب نباشد. با این حال برخی از اصول معمولا در تمامی مدل‌ها و حالت‌های رژیم غذایی بیماران قلبی یکسان است.

برخی از مواردی که معمولا در تمامی این رژیم‌های غذایی مشترک هستند شامل این موارد می‌شود:

  1. مصرف گوشت بدون چربی یا دارای حداقل چربی
  2. مصرف گوشت سفید به جای گوشت قرمز (نظیر مرغ و ماهی)
  3. مصرف سبزیجات یا رعایت گیاه‌خواری
  4. کاهش یا حذف مواد دارای چربی زیاد از سبد غذایی
  5. مصرف تخم مرغ و مواد غذایی دارای مواد معدنی سالم
  6. خودداری از پخت و پز غذا با روغن‌های مضر و جایگزین کردن آن‌ها با روغن‌های سالم نظیر روغن زیتون و روغن کنجد
  7. مصرف میوه و اضافه کردن آن در سبد غذایی
  8. آب زیاد بنوشید و از کاهش سطح آن در بدن خود جلوگیری کنید.

همانطور که در موارد فوق می‌توان مشاهده کرد، کاهش میزان مصرف چربی از سبد غذایی یکی از مهم‌ترین مواردی است که به عنوان هدف اصلی رژیم غذایی بیماران قلبی در نظر گرفته می‌شود. در حقیقت افزایش سطح چربی باعث افزایش چربی در خون می‌شود که در نتیجه آن رویدادهایی نظیر گرفتگی رگ‌های قلب و مواردی از این دست ممکن است صورت گیرد که نتیجه آن منجر به افزایش احتمال حملات قلبی و موارد مشابه می‌شود.

مصرف زیاد آب نیز باعث کاهش غلظت خون و گرفتگی رگ‌های قلب می‌شود که این موضوع یکی از موارد مهم در زمینه افزایش سطح سلامت قلب به حساب می‌آید و می‌تواند در نوع خود بسیار بسیار کارساز باشد.

جایگزینی گوشت قرمز در رژیم غذایی بیماران قلبی

یکی از موارد مهمی که بسیاری از متخصصین به افراد دارای مشکلات قلبی پیشنهاد می‌کنند، کاهش یا حذف گوشت قرمز از سبد غذایی خود است. متخصصین پیشنهاد می‌کنند تا مصرف گوشت‌های سفید نظیر مرغ و ماهی را جایگزین گوشت قرمز کرد تا احتمال بروز مشکلات قلبی کاهش پیدا کند.

رژیم غذایی بیماران قلبی

گوشت قرمز دارای چربی‌های ناسالم است و برای افرادی که مشکلات قلبی دارند چالش‌های زیادی را به وجود می‌آورد. مصرف مواد مغذی پروتئینی مفید نظیر ماهی سالمون، ساردین، شاه ماهی و قزل آلا از جمله راهکارهای مهم برای جایگزینی گوشن قرمز در رژیم غذایی بیماران قلبی به حساب می‌آید.

نکات مهم دیگر در رژیم غذایی بیماران قلبی

یکی از نکات مهم در مورد رژیم غذایی بیماران قلبی این است که رعایت هر یک از این موارد بسته به شرایط بدنی هر فرد ممکن است متفاوت باشد. در صورتی که به تازگی چکاپ عمومی سلامتی را انجام داده‌اید، می‌توانید اطلاعات مربوط به رژیم غذایی مناسب را از پزشک متخصص دریافت کنید.

با توجه به این موضوع نمی‌توان رژیم غذایی هر فرد را یکسان با دیگری در نظر گرفت. در نتیجه باید گفت که حتما برای مشخص شدن رژیم غذایی درست باید به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کرد و تحت نظارت پزشک این موراد را انجام داد تا بهترین نتیجه ممکن در زمینه کاهش احتمال بروز بیماران قلبی صورت بگیرد.

این موضوع به خصوص در مورد سالمندان و افرادی که فرایند چکاپ سلامتی سالمندان را انجام می‌دهند از اهمیت بیشتری برخوردار است.

در صورتی که سابقه بیماری قلبی دارید، حتما به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید و رژیم غذایی مناسب برای خودتان را بسته به شرایطی که در آن قرار دارید از پزشک دریافت کنید. با رعایت این رژیم غذایی می‌توانید به بهترین شکل ممکن احتمال بروز مشکلات قلبی را کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.