اخبار

3 آزمایش بیماران قلبی که ممکن است توسط پزشکان تجویز شوند

آزمایش بیماران قلبی

به طور معمول، پزشکان به بسیاری از افراد مبتلا یا مشکوک به بیماری‌های قلبی مجموعه‌ای از آزمایش‌های خونی را پیشنهاد می‌دهند تا از آن طریق بتوان به بروز یا ابتلای آن‌ها پی ببرند. مجموعه آزمایش بیماران قلبی شامل تست‌هایی از زیر شاخه مباحث بیوشیمی، انعقادی، هماتولوژی، میکروبیولوژی، بانک خون، سرولوژ،ی تجزیه ادرار، گازهای خونی، و پاتولوژی می‌شوند. با این مطلب در های طب همراه ما باشید.

تمامی این موارد از جمله مباحثی هستند که می‌توان آن‌ها را در آزمایشگاه های تخصصی و زیر نظر پزشک متخصص مورد انجام و بررسی قرار داد. در صورت بروز نشانگان بیماری‌های قلبی، پزشکان معمولا از طریق تفسیر و بررسی نتایج این آزمایش‌ها می‌توانند سطح ابتلای افراد به بیماری‌های قلبی را ارزیابی کنند.

در ادامه این مطلب به مجموعه‌ای از آزمایش بیماران قلبی که باید تحت نظر پزشک مورد انجام بررسی قرار گیرند، خواهیم پرداخت.

مهمترین تست‌ها و مجموعه آزمایش بیماران قلبی کدام است؟

در بحث آزمایش بیماران قلبی به طور کل سه دسته آزمایش مهم مورد استفاده قرار می‌گیرد که همگی آن‌ها در آزمایشگاه‌های تخصصی قابل انجام هستند؛ این تست ها شامل موارد زیر می شوند:

1-کراتین کیناز

2- میوگلوبین

3- تروپونین

فرم‌های مختلف آنزیم‌ «کراتین کیناز»  از جمله مهم‌ترین و دقیق‌ترین شاخصه‌های تشخیص احتمال آسیب وارده به قلب هستند.

از طرف دیگر در تست میوگلوبین میزان میوگلوبین در بدن فرد مورد بررسی قرار میگیرد به طور کلی این پروتئین �ی از موارد متصل شونده به اکسیژن است و در عضله های قلب و اسکلت می‌شود افزایش سطح این پروتئین در فرد می تواند نشانه بروز آسیب های قلبی حمله یا سکته قلبی در طول سه ساعت گذشته باشد.

آزمایش بیماران قلبی

همچنین در تست‌های تروپونین، میزان تروپونین‌های قلب مورد بررسی قرار می‌گیرند که شامل T (cTcT) و I (cTnI) هستند و تست مربوط به آن‌ها حساسیت بسیار بالایی در مورد تشخیص میزان آسیب وارده به عضلات قلب دارد.

در صورتی که امکان آزمایش بیماران قلبی وجود نداشته باشند، می‌توان با توجه علائم بالینی معمول در مورد سکته قلبی احتمال بروز آن را تخمین زد.

علائم بالینی فرد مشکوک به حملات قلبی و سکته‌ها را می‌توان شامل موارد زیر دانست:

  • فیبریلاسیون بطنی
  • افزایش سطح خون در وریدهای ریه
  • بروز پارگی قلب
  • درد در قفس سینه
  • درد در بخش پشتی بدن و مقابل قفسه سینه
  • افزایش تعداد و فرکانس تنفس‌ها
  • کاهش زمان و دوره تنفس‌ها

آنزیم‌های قلب و آزمایش بیماران قلبی

به طور کل، مجموعه آزمایش بیماران قلبی در دسته‌بندی بخش بیوشیمی قرار می گیرند. از طرف دیگر بیوشیمی یکی از بخش‌های گسترده و پیچیده در آزمایش‌های پزشکی است که در آن، مواردی چون چربی، تست‌های کبدی، احتمال حملات قلبی، تست‌های تیروئیدی احتمال ابتلا به بیماری‌های هپاتیت یا پروستات مورد بررسی قرار می گیرند.

در این میان پزشکان معمولا به افرادی که مبتلا یا دست‌کم مشکوک به بیماری‌های قلبی هستند توصیه می‌کنند تا آزمایش‌های مربوط به آنزیم‌های قلب را انجام دهند.

در آزمایش‌های آنزیم قلب، شاخص‌های قلبی مورد تست و بررسی قرار می‌گیرند و از نتیجه آن‌ها می‌توان احتمال وجود آسیب به عضله‌های قلب مورد بررسی قرار گیرد. این آزمایش‌ها روشی معمول و مناسب برای تشخیص احتمال ابتلای افراد به بیماری‌ها یا حملات مختلف است.

در صورتی که به بیماری‌های قلبی مبتلا باشید، به احتمال زیاد پزشک تست‌ آنزیم‌های موجود در قلب را برای شما نظر می‌گیرد. از طریق این آزمایش‌ها پزشک می‌تواند میزان آسیب وارده به قلب شما را تشخیص دهد. این آزمایش‌ها درصد و احتمالات مربوط به بروز حملات قلبی در بدن را نشان می‌دهند.

در افراد سالم، مقدار آنزیم‌های قلبی بسیار اندک است؛ با این وجود عضلات قلب حاوی مقدار زیادی از این دست از آنزیم‌ها است که در صورت بروز یا افزایش احتمال حملات قلبی شدید ممکن است مقادیر زیادی از آن در خون نشت کند.

با توجه به همین موارد، این دسته‌بندی از آزمایش بیماران قلبی برای افراد مشکوک یا مبتلا در نظر گرفته می‌شود تا احتمال بروز سکته قلبی یا مواردی از این دست شناسایی شود.

کراتین کیناز، یکی از مهم‌ترین موارد در آزمایش بیماران قلبی

در این تست‌ها آنزیم‌هایی نظیر «کراتین کیناز» که معمولاً در زبان انگلیسی آن را به صورت مخفف CK نشان می دهند، مورد بررسی قرار می گیرند. انواع مختلف این آنزیم در عصلات قلب و عضلات اسکلتی پیدا می شوند،.

البته آنزیم «کراتین کیناز» به خودی خود، دارای فرم‌های مختلفی است که یکی از آن‌ها CK-MB نام دارد. تشخیص این فرم از آنزیم یاد شده در خون می‌تواند نشان دهنده این موضوع باشد که دست‌کم تا حدود ۶ ساعت دیگر احتمال حمله قلبی در فرد بالا خواهد بود.

میزان ترشح این آنزیم از حدود ۱۸ ساعت قبل از حمله قلبی نیز افزایش پیدا می‌کند که ممکن است همراه با علائمی نظیر درد در نفس سینه و بخش پشتی آن و موارد مشابه باشد.

آزمایش بیماران قلبی

با توجه به این موضوع می‌توان گفت که بسیاری از افرادی که به دلیل درد در قفسه سینه و پشت آن به پزشکان متخصص قلب مراجعه می‌کنند در گام اول، باید آزمایش تشخیص آنزیم CK-MB را بدهند تا از آن طریق احتمال رخ دادن حمله قلبی ارزیابی و بررسی شود.

علاوه بر موارد یاد شده نشان‌گرهای دیگری نظیر تروپونین‌های I و T در افزایش احتمال حمله قلبی و در نتیجه آن افزایش احتمال انقباض عضلات قلبی نقش تاثیرگذاری دارند؛ به همین دلیل در بسیاری از موارد، ممکن است پزشک متخصص انجام آزمایش‌های مربوط به تشخیص این دو نشانگر را در بدن فرد لازم بداند.

البته این تنها بخشی از آزمایش‌هایی است که جهت تشخیص زودهنگام احتمال بروز سکته‌های قلبی مورد بررسی قرار می گیرند. عواملی چون انسداد حاد کرونر و اسپاسم موضعی شریان از جمله مواردی هستند که باعث بروز مواردی چون سکته قلبی در بدن یک فرد می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.