اخبار و مقالات, مقالات

10 بیماری مقاربتی برتر کدامند؟

ده بیماری مقاربتی آمیزشی جنسی شایع در ایران- خدمات پزشکی در منزل های‌طب

بیماری‌های مقاربتی (STD) که به عنوان عفونت‌های مقاربتی (STIs) نیز شناخته می‌شوند، بسیار شایع هستند. بیماری‌ مقاربتی از طریق رابطه جنسی واژینال، دهانی و مقعدی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود.

بیماری‌های مقاربتی قابل پیشگیری هستند. اگر رابطه جنسی دارید، بدانید چگونه از خود و شریک جنسی خود در برابر بیماری‌های مقاربتی محافظت کنید.

ده بیماری مقاربتی آمیزشی جنسی شایع در ایران- خدمات آزمایش در منزل های‌طب

10 بیماری رایج و شناخته شده مقاربتی

در ادامه این مطلب از وبسایت های‌طب میتوانید با ده بیماری مقاربتی و جنسی رایج در جامعه آشنا شوید:

1) بیماری عفونتی کلامیدیا

کلامیدیا می‌تواند در اثر عفونت با باکتری کلامیدیا تراکوماتیس ایجاد شود. این می‌تواند بر سیستم ادراری زن و مرد تأثیر بگذارد و همچنین می‌تواند عواقب منفی برای دستگاه تناسلی زنان ایجاد کند. براساس داده‌های پزشکی، کلامیدیا در بین عفونت‌های مقاربتی بیشترین شیوع را دارد.

کلامیدیا می‌تواند از طریق واژن، آلت تناسلی، مقعد یا دهان شریک جنسی آلوده منتقل شود. علاوه بر این، انتقال می‌تواند در طول زایمان از یک مادر آلوده به نوزاد اتفاق بیفتد و می‌تواند باعث التهاب ملتحمه یا حتی ذات الریه در نوزاد شود.

2) بیماری عفونتی سوزاک

سوزاک در اثر عفونت با باکتری نایسریا گونوره آ ایجاد می‌شود. عفونت‌های گنوکوکی در سطح جهانی در حال تبدیل شدن به یک مشکل فوری هستند،چراکه طبق گزارشات مقاومت به آنتی بیوتیک‌های متعدد وجود دارد.

سوزاک معمولاً مجرای ادرار و راست روده را درگیر می‌کند. در زنان، سوزاک می‌تواند دهانه رحم را نیز درگیر کند. بنابراین، می‌تواند در طول رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی گسترش یابد.

3) بیماری عفونتی سیفلیس

سیفلیس یک عفونت باکتریایی است که توسط ترپونما پالیدوم، زیرگونه پالیدوم ایجاد می‌شود. سیفلیس یکی از بیماری ‌ای مقاربتی محسوب می‌شود. انتقال سیفلیس در طول تماس جنسی می تواند رخ می‌دهد. با این حال، سیفلیس از طریق انتقال از مدر به جنین در دوران بارداری نیز منتقل می شود.

4) عفونت ویروسی هپاتیت C

هپاتیت C توسط ویروس هپاتیتHCV ایجاد می‌شود. این ویروس می‌تواند باعث ایجاد هپاتیت حاد یا مزمن شود و شدت آن از یک بیماری خفیف چند هفته‌ای تا یک بیماری جدی که حتی می‌تواند منجر به مرگ شود متغیر است. بر اساس برآوردها، حدود 80 میلیون نفر در سراسر جهان با عفونت فعال ویروس هپاتیت C زندگی می‌کنند.

در صورت استفاده مجدد از سوزن‌ها و سرنگ‌هایی که توسط افراد آلوده شده‌اند ، ممکن است به هپاتیت C مبتلا شوید. راه دیگر انتقال این ویروس، رابطه جنسی بدون محافظت است.

5) عفونت ویروسی هپاتیت B

هپاتیت B یک عفونت ویروسی است که با گذشت زمان می تواند تغییر‌کند و نوع مزمن عفونت هپاتیت B را ایجاد کند که قابل درمان نیست. هپاتیت B در نوجوانان و بزرگسالان از راه‌های مختلفی عمدتاً از طریق تماس جنسی و تزریق مواد مخدر منتقل می‌شود. با این حال، بسیاری از افراد در بدو تولد یا در اوایل کودکی به هپاتیت B مبتلا شده‌اند.

ده بیماری مقاربتی آمیزشی جنسی شایع در ایران- خدمات پزشکی در منزل های‌طب

6) عفونت ویروسی هپاتیت A

هپاتیت A یک عفونت ویروسی است که باعث عفونت مزمن نمی‌شود و ایمنی پس از عفونت برای همیشه باقی می‌ماند. هپاتیت A معمولاً از راه مدفوع ودهان منتقل می‌شود و عفونت زمانی رخ می‌دهد که غذا یا آب آلوده مصرف می‌کنید. راه دیگر انتقال هپاتیت A از طریق تماس جنسی به ویژه رابطه جنسی دهانی مقعدی با فرد آلوده است.

7) ویروس تبخال تناسلی

عامل ایجاد تبخال تناسلی ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) است. دو نوع HSV وجود دارد:

• HSV1

• HSV2

HSV2 معمولاً نواحی تناسلی و مقعدی را آلوده می‌کند، با این حال، هر دو HSV1 و HSV2 می‌توانند در چندین ناحیه بدن مانند دهان، لب‌ها، ناحیه تناسلی یا مقعد ایجاد شوند. احتمال ابتلای زنان به HSV2 در مقایسه با مردان بیشتر است.

8) ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV)

ویروس نقص ایمنی انسانی که به طور گسترده با نام HIV شناخته می‌شود، ویروسی است که باعث ایجاد ایدز (سندرم نقص ایمنی اکتسابی) می‌شود. ایدز یک بیماری جدی و تهدید کننده زندگی با علائم مختلف است .

مایعات بدن شامل ترشحات واژینال، مایع منی (از طریق تماس جنسی با فرد مبتلا)، خون و سوزن‌های مشترک یا سایر وسایلی که برای تزریق مواد مخدر به کاار می رود، از راه‌های اصلی انتقال عفونت HIV به شمار می روند.

9) عفونت مقاربتی زگیل تناسلی

زگیل تناسلی مربوط به عفونت‌های رایج مقاربتی است. آنها باعث ایجاد برجستگی در چندین ناحیه بدن از جمله آلت تناسلی، واژن، مقعد و کیسه های بیضه می‌شوند. این زگیل ها توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند. از زمانی که واکسن HPV در استرالیا معرفی شد، زگیل تناسلی در افراد به شدت کاهش یافته است،

10) بیماری مقاربتی تریکومونیازیس

تریکومونیازیس یک عفونت مقاربتی واژن است که توسط تریکوموناس واژینالیس ایجاد می‌شود. تریکومونیازیس شایع‌ترین عفونت مقاربتی قابل درمان در سراسر جهان در نظر گرفته می شود.تریکومونیازیس با افزایش خطر زایمان زودرس و یا وزن کم هنگام تولد همراه است. علاوه بر این، می‌تواند منجر به عفونت‌های دستگاه تناسلی و تنفسی نوزاد شود.

ثبت رایگان تست STD در منزل

ثبت امتیاز
[کل: 2 میانگین: 5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *