چکاپ سلامت عمومی مردان یکی از موارد مهمی است که برای حفظ سلامی بیشتر در مردان در دوره های مشخص باید انجام شود. غربالگری در زمان درست، یکی از بهترین کارهایی می باشد که هر مردی در جهت حفظ سلامتی بیشتر خود باید انجام دهد.

با انجام چکاپ سلامت عمومی مردان این امکان برای فرد به وجود می آید تا از هر بیماری احتمالی در بدن خود به موقع مطلع شود و برای درمان آن سریعتر به پزشک مراجعه کرده و و از پیشرفت آن جلوگیری کند و بر اساس نظر پزشک خود برای درمان بیماری تلاش کرده و آن را بهبود بخشد.

در نتیجه با انجام چکاپ سلامت عمومی مردان امكان تشخيص زودرس بسياري از بيماري ها فراهم می شود و درمان در زمان درست موثرتر می شود و همچنین عوارض بیماری‌ ها و هزینه‌ های درمان کاهش خواهد یافت.

اعلام نتیجه 5 روزه

دقت بالای آزمایش

تجهیزات بروز

درخواست آنلاین

آزمایش های چکاپ سلامت عمومی مردان

در چکاپ سلامت عمومی مردان آزمایش های زیر انجام شده و مواردی در هر کدام مواردی مورد بررسی قرار می گیرد که در ادامه مختصر توضیحی در ارتباط با برخی از آن ها خواهیم داد

 • آزمایش تیروئید
 • آزمایش کلسترول | آزمایش چربی خون
 • آزمایش ویتامین‌ها
 • آزمایش قند خون | آزمایش دیابت
 • آزمایش شمارش کامل سلولهای خون | CBC
 • آزمایش کلیه و ادرار
 • آزمایش پروتئین‌ها
 • آزمایش کبد

موارد چکاپ سلامت عمومی مردان

شمارش کامل خون (CBC) آزمایشی است که سلول های در گردش خون را مورد آنالیز قرار می دهد. این سلول ها عبارتند از گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها.

در واقع آزمایش CBC این نوانایی را دارد تا به تشخیص برخی از بیماری ها مانند کم خونی، عفونت و یا التهاب، خون ریزی داخلی، بیمارهای مرتبط با انعقاد خون، سرطان ها و همچنین به بررسی وضع سلامت عمومی بدن و یا اثرات مخرب درمان هایی که گلبول های خون را تحت تاثیر قرار می دهند مانند شیمی درمانی کمک نماید.

در این آزمایش، با بررسی وضعیت ظاهری، شیمیایی و میکروسکوپی ادرار و کشت ادرار، اطلاعات دقیقی از انواع عفونت‌ های بدن، اختلال در عملکرد کلیه و مجاری ادراری و حتی سایر اندام‌ های بدن در اختیار بیمار و پزشک متخصص آن قرار می گیرد.

در این آزمایش موارد زیر مورد بررسی قرار می گیرد:

 • آنالیز ادرار (U/A)
 • آزمایش اوره | Urea
 • آزمایش کراتینین | Creatinine

برخی پروتئین را عضله ساز می گویند، پروتئین‌ ها برای عملکرد سلول‌ ها و بافت‌ ها و همچنین برای ساختن عضلات بسیار مهم می باشند. اندازه گیری پروتئین های موجود در خون می توتند اطلاعات خوبی در ارتباط با سلامت مردان بدهد.

پروتئین‌ های موجود در خون، برای کمک به تشخیص بیماری‌ های کبد یا کلیه و همچنین سایر مشکلات سلامتی اندازه گیری خواهند شد. آن ها همچنین مولکول‌ های دیگری را مانند هورمون‌ ها در خون حمل می‌کنند؛ بنابراین گاهی برای تعیین اینکه چه مقدار از یک هورمون خاص متصل به پروتئین است و چه مقدار از آن آزاد می باشد و در دسترس سلول ها قرار دارد هم، سطح این پروتئین‌ ها مورد اندازه‌گیری قرار می گیرد.

افزایش سطح هورمون‌ ها در بدن می تواند دلایل بسیار داشته باشده که یکی از عمده ترین این دلایل کم آبی بدن است. در مقابل کاهش سطح پروتئین‌ ها نیر می‌ تواند نشانگر سوء تغذیه شدید یا سوء جذب در بدن فرد باشد.

در این آزمایش آنتی ژن ویژه پروستات (PSA) آزاد مورد بررسی قرار می گیرد.

آنتی ژن ویژه پروستات (PSA) آزاد

 • غربالگری: “غربالگری” آزمایشی است که برای شناسایی بیماری، حتی بدون وجود هیچگونه علائمی، انجام خواهد شد. آزمایش خون آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) و معاینه دیجیتال رکتال (DRE) دو آزمایشی می باشند که برای غربالگری سرطان پروستات انجام می شوند. این دو آزمایش موجب تشخیص زودهنگام سرطانمی شوند. با این حال، این آزمایشات کامل و کافی نمی باشند. نتایج غیر طبیعی در هر دو آزمایش، همیشه به معنای وجود سرطان نخواهد بود. بلکه گاهی ممکن است به علت بزرگ شدن خوش خیم پروستات (BPH) یا عفونت باشد در نتیجه تشخیص پزشک بر اساس این آزمایش ها بسیار مهم می باشد.
 • آزمایش خون PSA: یکی  از روش‌ های غربالگری سرطان پروستات آزمایش خون آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) می باشد. این آزمایش خون، میزان PSA در خون را اندازه گیری می‌ کند. PSA پروتئینی است که تنها توسط سرطان‌ پروستات و پروستات تولید خواهد شد.

PSA بسیار کمی در خون افراد با پروستات سالم موجود است. افزایش سریع PSA ممکن است به این معنی باشد که فرد دچار سرطان پرستات می باشد. شایع‌ ترین علت بالا بودن PAS، وجود سرطان پروستات می باشد در نتیجه پس از مشاهده نتایج آزمایش بهتر است حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

از دلایل دیگر افزایش PSA می‌تواند بزرگ شدن خوش خیم پروستات یا التهاب پروستات باشد. افزایش سطح PSA، نوع سلول‌ های سرطانی موجود را مشخص نخواهد کرد. این افزایش درواقع به افرادی که ممکن است به سرطان مبتلا باشند خبر می دهد.

 • DRE: معاینه رکتال دیجیتال (DRE) به پزشک کمک خواهد کرد تا مشکلات مرتبط با پروستات را پزشک پیدا کرده و تشخیص دهد.

مراحل انجام این آزمایش به این صورت است که ابتدا فرد متخصص دستکش پزشکی بهداشتی را دست کرده و آن را برای انجام این آزمایش به روغن آغشته می کند.

پس از آغشته کردن دستکش متخصص انگشت خود را به آرامی و با احتیاط وارد روده بزرگ خواهد کرد. در حین انجام آزمایش، فرد بیمار باید خم شده و یا در حالی که به پهلو خم شده، روی تخت بخوابد.

در طی این آزمایش، پزشک متخصص متوجه خواهد شد که آیا شکل یا ضخامت غیرطبیعی در ناحیه پروستات وجود دارد یا خیر و همه چیز نرمال است.

لازم به ذکر است، DRE ایمن است و انجام آن آسان می باشد و برای بدن ضرری نخواهد داشت. اما این آزمایش به خودی خود قادر به تشخیص سرطان نمی باشد و باید از تست PSA برای چکاپ سلامت عمومی مردان در این رابطه استفاده شود.

یکی از مهمترین اندام های بدن کبد است که نقش بسیار مهمی در سلامت بدن افراد دارد به همین علت هم در چکاپ سلامت عمومی زنان و هم در چکاپ سلامت عمومی مردان مورد بررسی قرار می گیرد.

کبد نقش های بسیاری در بدن دارد و وظایف زیادی را از جمله تجزیه مواد غذایی و تبدیل آن به انرژی، خلاص شدن از شر مواد زائد و سموم و تولید و تنظیم برخی هورمون ها بر عهده دارد.

از مواردی که می تواند به کبد فرد آسیب رسانده و سلامت آن را در خطر قرار دهد مصرف بیش از حد مواد غذایی ، مصرف الکل و هپاتیت ویروسی می باشد که موجب ملتهب شدن و به تدریج آسیب دیدن کبد می شود.

یکی از قابلیت هایی که کبد شما دارد این است که می تواند خود را ترمیم و بازسازی کند اما هنگامی که التهاب منجر به زخم (سیروز) شود ، بیماری کبد غیر قابل برگشت می باشد و بازسازی کبد پاسخگو نخواهد بود.

آنزیم های مختلفی در خون شما موجود می باشد که میزان آن ها در آزمایش سلامت کبد برای چکاپ عمومی سلامت مردان اندازه گیری خواهد شد و در صورتی که این میزان درنتایج آزمایش بالا نشان داده شود، نشان می دهد که کبد فرد دچار التهاب می باشد.

در این آزمایش موارد زیر مورد بررسی قرار می گیرد:

 • آسپارتات آمینوترانسفراز (AST)
 • آزمایش آلکالین فسفاتاز | ALk
 • آزمایش آلانین آمینو ترنسفراز | ALT

آزمایش تیروئید یک گروه از آزمایش خون است که در کنار هم به منظور ارزیابی عملکرد غده تیروئید و برای کمک به تشخیص اختلالات تیروئیدی، انجام شده و مورد بررسی قرار می گیرد نتایج این آزمایش در سلامت فرد می تواند بسیار مهم باشد.

آزمایشات موجود در این گروه شامل اندازه گیری هورمون‌ های تیروئیدی در خون می‌ باشد. این هورمون‌ ها مواد شیمیایی هستند که از طریق غده تیروئید ترشح شده و وظیفه کنترل یا تنظیم متابولیسم بدن را بر عهده خواهند داشت.

عملکرد تیروئید در صورتی که به صورت طبیعی عمل کند به صورت زیر است:

هورمون‌ تیروکسین (T4) بدن شما به طور شیمیایی به تری – یودوتیرین (T3) تبدیل می شود و در متابولیسم صحیح بدن نقش خواهد داشت. با این حال، این سیستم در هنگام بیماری های تیروئید و یا عدم عملکرد مناسب غده تیروئید، با ایجاد ” T3 معکوس ( Reverse T3 ) “، که یک فرم غیر فعال از هورمون T3 می باشد، می‌تواند انرژی را حفظ نماید.

آزمایش هورمون تیروئید برای بررسی سیستم T3 معکوس شما همراه با TSH و دیگر هورمون‌ های تیروئیدی آزاد انجام خواهد شد.

در این آزمایش موارد زیر مورد بررسی قرار می گیرد:

 • آزمایش تیروکسین آزاد | T4
 • آزمایش هورمون محرک تیروئید | TSH

آزمایش چربی خون و کلسترول یکی دیگر از آزمایش های چکاپ سلامت عمومی مردان می باشد. کلسترول یک ماده چربی موجود در خون می باشد که در عملکرد سلول های بدن نقش اساسی دارد.

اما باید این نکته نیز توجه داشت که کلسترول بیش از حد در خون می تواند تأثیر جدی بر سلامتی شما گذاشت و یرای شما دچار مشکل و بیماری شود؛ زیرا خطر ابتلا به حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش خواهد داد.

انواع مختلفی از کلسترول وجود دارد که برخی از آنها خطرناک تر از بقیه می باشند. کلسترول از غذایی که می خوریم به دست آمده و در کبد ساخته می شود.

از مواردی که بر افزایش سطح کلسترول خون می تواند تاثیر بگذارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رژیم غذایی ، سابقه خانوادگی ، چاقی و نداشتن تحرک کافی همگی می توانند باعث افزایش سطح کلسترول خون شوند.

در این آزمایش موارد زیر مورد بررسی قرار می گیرد:

 • آزمایش تری گلیسیرید | Triglycerides
 • آزمایش کلسترول غیر Non-HDL cholesterol | HDL
 • آزمایش کلسترول بد | LDL
 • آزمایش کلسترول تام خون | Cholesterol

در خون، مواد مختلفی شامل پروتئین، چربی، قند، ویتامین، املاح معدنی و… وجود دارد که تغییر در مقدار هر کدام از این متابولیت ها به حدی که منجر به خارج شدن از حالت اعتدال شود، بیماری هایی را به دنبال خواهد داشت به همین منظور بهتر است میزان ویتامین های بدن را به صورت مرتب چک کرده تحت کنترل داشته باشیم.

ویتامین ها در گروه متابولیت های ثانویه قرار دارند و اگر چه از نظر درجه اهمیت در حیات سلول ها، همانند پروتئین، چربی و قندها نمی باشند اما اگر بدن دچار کمبود و بیشبود ویتامین شود، خطرات زیادی انسان را تهدید خواهد کرد.

به همین دلیل لازم است گاها و البته با نظر متخصص، آزمایش چکاپ ویتامین را انجام دهیم. چکاپ کامل ویتامین ها شامل آزمایش موادی می باشد که برای بدن بسیار حیاتی است و نقش حیاتی برای سلامت انسان ها خواهد داشت.

وجود ویتامین ها در بدن برای ادامه بقا لازم و ضروری می باشد. همانطور که گفته شد ویتامین ها در بسیاری از فعالیت های بدن نقش دارند به همین علت سطح آن ها بسیار مهم می باشد. ویتامین ها به دو دسته ی ضروری و غیر ضروری تقسیم خواهند شد.

ویتامین های ضروری به دسته ای از ویتامین ها گفته می شود که بدن توانایی تولید کامل آن ها را ندارد و باید از طریق تغذیه و یا دارو های ویتامین وارد بدن شوند ولی بدن توانایی تولید ویتامین های غیر ضروری را دارد و نیازی به تامین آن ها نمی باشد.

هدف از چکاپ ویتامین ها اندازه گیری و بررسی مقادیر آن ها در بدن می باشد. برخی از ویتامین ها به صورت محلول در آب بوده و برخی دیگر محلول در چربی می باشند و در کل اندازه گیری سطح ویتامین ها در چکاپ سلامت عمومی مردان می تواند بسیار مهم باشد.

در این آزمایش، آزمایش ویتامین دی | 25OHvitD مورد بررسی قرار می گیرد.

آزمایش قند خون در بسیاری از موارد برای بررسی بیماری‌ های دیابتی به کار خواهد رفت. این بیماری، به مریضی خاموش معروف می باشد در نتیجه کنترل آن در بازه زمانی های مشخص بسیار مهم می باشد تا ابتلا دیابت جلوگیری شود و اگر میزان قند بدن کنترل نشود، احتمال اینکه فرد دچار مشکلات بسیار متعددی شود بسیار بالا است.

در این آزمایش آزمایش قند ناشتا | FBS مورد بررسی قرار می گیرد.

برای آمادگی آزمایش چربی خون در چکاپ سلامت عمومی مردان، روز قبل از آزمایش، یک وعده غذای مختصر ساده و بدون چربی میل نمایید (حدود ساعت 6 عصر) و به مدت ۱۲ تا ۱۴ ساعت قبل از خونگیری هیچ چیز (به جز آب) میل نفرمایید.

آزمایش تحمل گلوکز یا OGTT به منظور تایید دیابت انجام خواهد شد. جهت انجام این آزمایش، بیمار باید حدود 8 تا 12 ساعت قبل از آزمایش ناشتا باشد.

برای آزمایش قند 2 ساعته پس از اتمام صرف صبحانه ی معمول، هیچ گونه مواد غذایی تا راس دقیقا ۲ ساعت از زمان شروع صبحانه، میل نفرمایید.

برای آزمایش قند 2 ساعت بعد از گلوکز یا 2H-OGTT بیمار باید 8 ساعت ناشتا بماند.

روز قبل از آزمایش و چکاپ سلامت عمومی مردان، غذای مختصر ساده و بدون چربی میل نمایید و به مدت ۱۲ تا ۱۴ ساعت قبل از خونگیری هیچ چیز (به جز آب) میل نکنید.

بهتر آن است که قبل از ساعت ۱۰ صبح جهت نمونه گیری به آزمایشگاه مراجعه فرمایید.

مراحل انجام کار

سه قدم تا نتیجه آزمایش شما

دریافت نتیجه آزمایش

نمونه گیری در منزل شما

ثبت درخواست

ثبت سفارش

همین حالا درخواست خود را ثبت نمایید