چکاپ آزمایش سلامت سالمندان یکی از موارد بسیار مهمی است که باید به آن در سنین بالا بسیار توجه شود زیرا در سنین بالا کنترل سلامت از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

به طور معمول به سنین بالا 65 سال سالمند گفته می شود که باید به سلامت بدنب و تغذیه از این سن به بعد بسیار توجه شود زیرا در این دوره فرایند پیر شدن سلول‌ های بدن شروع شده و با سرعت بالاتری اتفاق می افتد و بدن دیگر مانند جوانی و میانسالی کارکرد ندارد و این شرایط زمانی بد و وخیم تر می شود که فرد رژیم غذایی متناسب با فیزیولوژی بدن و ورزش را نداشته باشد.

برای اینکه دوره سالمندی راحتی را تجربه نمایید لازم است تا چکاپ آزمایش سلامت سالمندان را جدی بگیرید و برای بررسی عملکرد کلیه، گوارش، سلول‌های خونی و املاح بدنی لازم است تا چکاپ آزمایش سلامت سالمندان را در دوره های مشخص خود انجام دهید و نتایج آن ها را در اختیار پزشک متخصص خود قرار داده تا وضعیت سلامت خود را به خوبی تحت کنترل داشته باشید.

در نتیجه اگر در این مرحله از زندگی هستید و یا والدینتان در این مرحله از زندگی هستند، پیشنهاد می‌ کنیم انجام این نوع از آزمایش‌ ها را به صورت دوره‌ ای جدی گرفته و سلامت خود ار تحت کنترل داشته باشید.

اعلام نتیجه 5 روزه

دقت بالای آزمایش

تجهیزات بروز

درخواست آنلاین

آزمایش های چکاپ آزمایش سلامت سالمندان

چکاپ آزمایش سلامت سالمندان شامل آزمایش های زیر می باشد:

 • آزمایش مدفوع
 • آزمایش املاح معدنی
 • آزمایش پروتئین‌ها
 • آزمایش شمارش کامل سلولهای خون | CBC
 • آزمایش کلیه و ادرار
 • آزمایش ویتامین‌ها

در ادامه توضیح مختصری در ارتباط با هر کدام از آزمایش های چکاپ آزمایش سلامت سالمندان خواهیم داد.

موارد آزمایش

آزمایش مدفوع یکی از آزمایش هایی است که در چکاپ آزمایش سلامت سالمندان انجام می شود، آزمایش‌ های مدفوع برای تشخیص اختلالات گوارشی، بررسی وضعیت فرد پیش از بارداری و برخی از عفونت‌ ها در مردان و زنان انجام می‌ شوند و در آنها وجود خون، برخی پروتئین‌ها، باکتری‌ ها و ویروس‌ ها مورد بررسی قرار می‌ گیرد.

در آزمایش مدفوع FoB مورد بررسی قرار می گیرد.

آزمایش املاح معدنی نیز از آن دسته از آزمایش هایی است که در چکاپ آزمایش سلامت سالمندان انجام شده و مورد بررسی قرار می گیرد. وجود املاح معدنی در بدن از جمله مواد ضروری برای فعالیت سلول ها می باشد. ساده ترین کاربرد این مواد، در غشای فسفولیپیدی سلول ها است. به همین منظور لازم است تا در بدن فسفر به اندازه کافی وجود داشته باشد تا غشای سلول در صورت آسیب، بتواند سریعا خود را ترمیم نماید.

این تنها یک مورد از کاربردهای بیشمار مواد معدنی در بدن می باشد. در برخی از بیماری ها، متخصص احتمال می دهد که عامل اصلی در این عارضه، بهم خوردن تعادل بین مواد معدنی در بدن می باشد. در این صورت قبل از اینکه پزشک تشخیص قطعی داشته و دارو تجویز نماید، از شما درخواست می کند تا آزمایشات تشخیص املاح معدنی را انجام داده و نتایج آن ها را برای او ببرید تا با در نظر گرفتن آن دارو مورد نظر را تجویز نمایید.

آزمایشات مواد معدنی به منظور اندازه گیری موادی می باشد که ممکن است وجود آن ها برای بدن ضروری یا مضر باشند. رشد، سوخت ‌و ‎ساز، خون ‌سازی و عملکرد عصب و عضله هیچ ‌کدام بدون مواد معدنی میسر نمی باشد. به‌ طور مثال، سدیم و پتاسیم تعادل مایعات بدن را تنظیم می ‌کنند. کلسیم به ساختن استخوان‌ ها و دندان‌ های محکم، کمک می‌ نماید. آهن در خون‌ سازی موثر می باشد، همانطور که می بینید هرکدام از مواد معدنی موجود در بدن مسئولیتی را بر عهده دارد.

پوشش مواد معدنی مورد نیاز با رژیم غذایی متعادل برخورداری از تمامی املاح و مواد معدنی به مقدار کافی، امری مهم می باشد که باید در رژیم غذایی خود به آن بسیار توجه داشته باشید. زیرا هیچ ‎کدام از مواد معدنی نمی‌ توانند جایگزین دیگری شوند و هر یک به تنهایی باید تامین شوند. اگر شما از یک رژیم غذایی متعادل و متنوع، مطابق هرم غذایی شرح داده‌ شده استفاده کنید، مشکلی در دریافت مواد معدنی مورد نیاز بدن نخواهید داشت.

آزمایشات مواد معدنی معمولا به صورت جداگانه برای شناسایی، ارزیابی و نظارت بر کمبود یا افزایش مواد معدنی انجام شده و مورد ستفاده قرار می گیرند. این آزمایش ها بر اساس تشخیص و تجویز پزشک انجام می شود و این امکان وجود دارد تا یک یا چند آزمایش را براساس نشانه ها و علائم یا شرایطی که شما دارید، درخواست نماید و گاهی اوقات بیش از یک تست برای تشخیص کمبود یا سمیت عناصر در بدن شما درخواست می شود.

مانند آزمایش مس سروپلاسمی برای ارزیابی مقدار مس در بدن و یا گروهی از آزمون های آهن (آهن، ظرفیت اتصال کلی آهن و فریتین) با CBC (شمارش کامل خون) برای ارزیابی کمبود آهن به عنوان یک عامل بالقوه کم خونی.

در آزمایش املاح معدنی برای چکاپ آزمایش سلامت سالمندان موارد زیر مورد بررسی قرار می گیرد:

 • سدیم (Na)
 • پتاسیم (K)
 • آزمایش روی (zinc)
 • فسفر (ph)
 • کلسیم | Calcium
 • آزمایش مس | Copper
 • منیزیم | Magnesium

همانطور که می دانید پروتئین ها از گذشته تا به حال به عضله ساز شناخته شده بوده اند در نتیجه می توان گفت پروتئین‌ ها برای عملکرد سلول‌ ها و بافت‌ ها و همچنین برای ساختن عضلات بسیار مهم می باشند و علاوه بر آن پروتئین‌ های موجود در خون، برای کمک به تشخیص بیماری‌ های کبد یا کلیه و همچنین سایر مشکلات سلامتی اندازه گیری شده و مورد بررسی قرار می گیرند.

پروتئین‌ ها همچنین مولکول‌ های دیگری مانند هورمون ها را نیز در خون حمل می‌ کنند بنابراین گاهی برای تعیین اینکه چه مقدار از یک هورمون خاص متصل به پروتئین می باشد و چه مقدار از آن آزاد می باشد و در دسترس سلول ها قرار می گیرد هم، سطح این پروتئین‌ ها اندازه‌گیری می‌ شود.

افزایش سطح هورمون‌ ها می تواند دلایل بسیاری داشته باشد که از عمده ترین آن ها می توان به کم آبی بدن اشاره کرد و کاهش سطح پروتئین‌ ها را می‌ توان نشانه سوء تغذیه شدید یا سوء جذب در بدن دانست.

در آزمایش پروتئین برای چکاپ آزمایش سلامت سالمندان،  آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA T, F) مورد بررسی قرار می گیرد.

یکی دیگر از آزمایش های چکاپ آزمایش سلامت سالمندان ، آزمایش شمارش کامل خون (CBC) می باشد که سلول های در گردش خون را آنالیز می کند. این سلولها عبارتند از گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها.

در واقع آزمایش CBC این توانایی را دارد که برخی از بیماری ها مانند کم خونی، عفونت و یا التهاب، خون ریزی داخلی، بیمارهای مرتبط با انعقاد خون، سرطان ها تشخیص دهد و همچنین به بررسی وضع سلامت عمومی بدن و یا اثرات مخرب درمان هایی که گلبول های خون را تحت تاثیر قرار می دهند مانند شیمی درمانی کمک نماید.

در آزمایش شمارش کامل سلول های خون | CBC آزمایش CBC مورد بررسی قرار می گیرد.

این دسته از آزمایش‌ها، با بررسی وضعیت ظاهری، شیمیایی و میکروسکوپی ادرار و کشت ادرار، اطلاعات دقیقی از انواع عفونت‌های بدن، اختلال در عملکرد کلیه و مجاری ادراری و حتی سایر اندام‌ های بدن را نشان داده و به تشخیص پزشک بیشتر کمک می کند.

در آزمایش کلیه و ادرار برای چکاپ آزمایش سلامت سالمندان موارد زیر مورد بررسی قرار می گیرد:
 • کشت ادرار (U/C)
 • آنالیز ادرار (U/A)

همانطور که در بالا گفته شد در خون، مواد مختلفی شامل پروتئین، چربی، قند، ویتامین، املاح معدنی و… وجود دارد که تغییر در مقدار هر کدام از این متابولیت ها به حدی که منجر به خارج شدن از حالت اعتدال شود، بیماری هایی را به دنبال خواهد داشت به همین دلیل این موارد در چکاپ آزمایش سلامت سالمندان باید مورد بررسی قرار گیرد.

ویتامین ها در گروه متابولیت های ثانویه قرار می گیرند و اگر چه از نظر درجه اهمیت در حیات سلول ها، همانند پروتئین، چربی و قندها نمی باشند ولی اگر بدن دچار کمبود و بیشبود ویتامین شود، خطرات زیادی می تواند دبه همراه داشته باشد. به همین دلیل لازم است گاها و البته با نظر متخصص، آزمایش چکاپ ویتامین انجام شود و نتایج در اختیار پزشک معالج  قرار گیرد تا بر اساس آن تصمیم به تجویز دارو گرفته شود.

چکاپ کامل ویتامین ها شامل آزمایش موادی می باشد که برای بدن بسیار حیاتی بوده و نقش حیاتی برای سلامت انسان ها دارد. وجود ویتامین ها در بدن برای ادامه بقا لازم و ضروری می باشد.

ویتامین ها در بسیاری از فعالیت های بدن نقش داشته و می توان آن ها را به دو دسته تقسیم کرد:

ویتامین های ضروری و غیر ضروری، که ویتامین های ضروری به آن دسته از ویتامین ها گفته می شود که بدن توانایی تولید کامل آن ها را ندارد و باید به واسطه تغذیه و یا قرص و … وارد بدن شوند و ویتامین های ضروری به آن دسته از ویتامین ها گفته می شود که بدن توانایی تولید آن ها را دارد و نیازی به تامین آن ها نمی باشد.

هدف از بررسی ویتامین ها در چکاپ آزمایش سلامت سالمندان اندازه گیری و بررسی مقادیر آنها در بدن می باشد. برخی از ویتامین ها به صورت محلول در آب بوده و برخی دیگر محلول در چربی می باشند.

در آزمایش ویتامین ها موارد زیر مورد بررسی قرار می گیرد:

 • آزمایش فولات سرمی | Folic Acid
 • آزمایش ویتامین B12

اگر از مکمل ب 12 استفاده می کنید باید برای چکاپ آزمایش سلامت سالمندان از یک هفته قبل از آزمایش، مصرف آن را متوقف نمایید تا اندازه گیری دقیق سطح ویتامین B12 به صورت دقیق امکان پذیر باشد.

مراحل انجام کار

سه قدم تا نتیجه آزمایش شما

دریافت نتیجه آزمایش

نمونه گیری در منزل شما

ثبت درخواست

ثبت سفارش

همین حالا درخواست خود را ثبت نمایید

[wpforms id=”1643″ title=”false” description=”false”]