نوار قلب و فشار خون یا ECG در سالمندان و دیگر افراد برای اندازه‌ گیری فعالیت الکتریکی قلب استفاده می شود و یک روش مناسب برای اندازه‌ گیری فعالیت صحیح قلب می باشد. عملکرد و استفاده از این روش به این صورت است که الکترود هایی از دستگاه نوار قلب روی بدن بیمار نصب می شود در این مرحله لازم است تا بیمار طاق باز دراز کشیده باشد تا پزشک با تسلط بیشتری بر بیمار کار خود ار انجام دهد و وضعیت بدن بیمار در حالت نرمال باشد تا نوار قلب را بدون خطا نشان دهد.

با نصب الکترود ها بر بدن بیمار، دستگاه پتانسیل الکتریکی که در عضله قلب وجود دارد را اندازه خواهد گرفت به این صورت نوار قلب، می‌تواند آریتمی‌ های قلبی، انفارکتوس‌ های حاد و میوکارد (سکته قلبی)، بزرگ شدن دهلیز و یا بطن قلب و بیماری پریکارد را تشخیص داده و پزشک را مطلع سازد.

همچنین علاوه بر بیماری های قلبی افرادی که دچار فشار خون زیاد می باشند و بیماری تیروئید دارند، با نوار قلب می توانند به آن پی برده و به پزشک متخصص مراجعه نمایند.

شما در صورت نیاز به بررسی وضعیت قلب از طریق نوار قلب می‌ توانید این خدمت را درخواست دهید تا پزشک بتواند شما را ویزیت کند و در عین حال، نوار قلب درخواستی را هم انجام دهد و وضعیت قلب شما را گزارش دهد.

اعلام نتیجه 5 روزه

دقت بالای آزمایش

تجهیزات بروز

درخواست آنلاین

موارد آزمایش

یکی از مواردی که باید بسیار به آن دقت کنید این است که قلب یکی از اندام های حساس و مهم بدن است که زندگی فرد به آن بسته است در نتیجه بهتر است در صورتی که متوجه بروز علائمی شدید که نشان از یک مشکل قلبی می داد، بلافاصله به پزشک مراجعه کرده و طبق مشورت او نوار قلب گرفته تا مشکل را تشخیص داده و سریع تر برای درمان آن اقدام نمایید. این بررسی به پزشک این امکان را می‌ دهد تا درمان مورد نظر دقیق‌ تر انتخاب و انجام شود.

برخی از علائم هستند که احساس آن ها در بدن و یا مشاهده آن ها می تواند نشان دهنده مشکل در قلب شما باشد این علائم شامل احساس خستگی یا ضعف، درد قفسه سینه، تنفس دشوار و تنگی نفس، احساس ضربان تند یا لرزش قلب، نامنظم زدن قلب، شنیدن صداهای غیرمعمول زمانی که پزشک به قلب شما گوش می‌دهد، درد سینه، سرگیجه، سردردهای خفیف یا حالت‌های غش، افزایش ضربان قلب، ضعف و کاهش انرژی برای انجام هر گونه فعالیت ورزشی می باشد که با مشاهده هر کدام از این علائم بهتر است سریعا به پزشک مراجعه کرده تا سلامت بدن خود را کنترل کرده و سریعا به درمان آن بپردازد.

در برخی موارد فرد بالای 50 سال سن دارد و یا بیماری و ناراحتی قلبی ارثی دارد در این موارد حتی قبل از مشاهده علائم در بدن بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کرده و نوار قلب و فشار خون خود را چک کرده و وضعیت سلامت خود را تحت کنترل داشته باشد و از به وجود آمدن بیماری پیشگیری کند و یا در صورت مشاهده بیماری سریعا درمان آن را شروع کند.

اگر تصمیم به انجام نوار قلب و فشار خون گرفتید برای داشتن نتیجه ای دقیق بهتر است پیش از انجام اینکار، به موارد زیر توجه داشته باشید؛

  • قبل از انجام تست کاردیوگرافی، نباید هیچگونه فعالیت فیزیکی داشته باشید و بهتر است خود را دور از استرس و دلهره نگهدارید تا نوار قلب دقیقتری داشته باشید.
  • وعده غذایی قبل از انجام نوار قلب را سنگین انتخاب نکنید و ترجیحا برای وعده غذایی قبل از نوار قلب غذایی سبک را انتخاب نمایید.
  • مردان بهتر است برای انجام نوار قلب و فشار خون موهای سینه خود را بتراشند، به این صورت نوار قلب آسان تر انجام می شود و جواب دقیق تری را خواهید داشت.
  • و توجه داشته باشید تا قبل از نوار قلب و فشار خون آب یخ مصرف نکنید زیرا آب یخ موجب می شود تا الگوهای الکتریکی و ضربان قلب تغییر کند.

نتیجه نوار قلب و فشار خون انجام شده معمولا در همان روز آماده شده و قابل بررسی و مشاهده می باشد. در صورتی که جواب تست شما نرمال و بدون هیچ مشکلی باشد دیگر نیازی به تکرار و انجام مجدد نوار قلب نمی باشد. اما گاهی پزشک متوجه ناهنجاری‌ هایی در نتیجه تست می شود که ممکن است نشانه مشکلات قلبی باشد و برای اطمینان ممکن است از شما بخواهد تا نوار قلب و فشار خون را مجدد انجام دهید.

تکرار نوار قلب و فشار خون برای اطمینان بیشتر پزشکاز تشخیص خود تجویز می شود زیرا درمان انتخابی بستگی به نوع ناهنجاری‌ ها و مشکلات فرد بیمار دارد به همین علت تشخیص بیماری باید با دقت بالایی انجام شود.

در ادامه برخی از مشکلات قلبی را به مختصر توضیح خواهیم داد.

در ادامه برخی از مشکلات قلب را نام برده و آن ها را مختصر توضیح خواهیم داد:

آریتمی قلب

آریتمی قلب به بی نظمی ریتم و تپش قلب گفته می شود که در صورت بروز و انجام نوار قلب و فشار خون در نتیجه قابل مشاهده می باشد. علت بروز آریتمی می‌ تواند بر اثر مصرف داروهای مسدود کننده‌ای مثل بتا، کوکائین، آمفتامین و دارو‌های سرماخوردگی و حساسیت باشد. گاهی نیز می‌ تواند به علت بروز و یا وجود نواقصی در بخشی از سیستم الکتریکی قلب این بیماری به وجود آید.

ضربان قلب

ضربان قلب به طور معمول با بررسی نبض بیمار نیز قابل اندازه‌گیری می‌ باشد اما این امکان وجود دارد تا پزشک تنها از طریق نبض فرد قادر به حس کردن نبض بیمار نباشد و یا متوجه نامنظم، حساس و تند بودن ضربان نشود به این ترتیب نمی تواند مشکلات قلبی را به به درستی تشخیص دهد به همین منظور در این مواقع از نوار قلب کمک خواهد گرفت. زیرا تست نوار قلب و فشار خون در تشخیص ضربان قلب بسیار تند، کند، پرتپشی و یا کند تپشی به پزشک کمک خواهد کرد.

حمله قلبی

انجام تست نوار قلب می‌ تواند شواهدی از حمله قلبی گذشته و یا حمله قلبی که احتمال بروز آن در آینده وجود دارد را نیز نشان دهد به اینصورت اگر احتمال بروز حمله قلبی در آینده وجود داشته باشد پزشک می تواند قبل از اتفاق مداخله کرده و مانع از حمله قلبی شود. علاوه بر این، الگوهایی بر روی نوار قلب موجود هستند که نشان می‌دهند، کدام قسمت از قلب فرد آسیب دیده و همچنین میزان آسیب را نیز می توان مشخص کرد و بر اساس آن روش درمان را می توان می توان بهتر انتخاب کرد.

تأمین ناکافی خون و اکسیژن برای قلب

اگر نوار قلب و فشار خون در هنگام بروز علائم صورت گیرد، به پزشک این امکان را می‌ دهد تا تشخیص دهد، علت درد قفسه سینه در اثر کاهش جریان خون به عضله قلب بوده است و یا خیر و علت دیگری داشته است.

ناهنجاری‌ های ساختاری

با استفاده از نوار قلب، پزشک می‌ تواند سرنخ‌ هایی در خصوص بزرگ شدن دیواره‌ های قلب، نقایص ساختاری و دیگر مشکلات قلبی را متوجه شود و بر اساس آن بهترین تشخیص را برای درمان بیمار دهد. پزشک در صورت نیاز به منظور بدست آوردن اطلاعات بیشتر، آزمایشات تکمیلی جدیدی را تجویز کرده و یا حتی ممکن است تکرار نوار قلب و فشار خون را بخواهد.

مراحل انجام کار

سه قدم تا نتیجه آزمایش شما

دریافت نتیجه آزمایش

نمونه گیری در منزل شما

ثبت درخواست

ثبت سفارش

همین حالا درخواست خود را ثبت نمایید

[wpforms id=”1643″ title=”false” description=”false”]