اخبار

نمونه گیری HPV در مردان و ادرار اول صبح

نمونه گیری HPV در مردان

نمونه گیری HPV در مردان و ادرار اول صبح یکی از روش‌های مهم برای انجام این آزمایش است. آقایانی که تصمیم به تست ابتلا به این بیماری را دارند، می‌توانند با انجام نمونه‌گیری ادرار و تحویل آن امکان دریافت نتیجه را برای آزمایشگاه فراهم آورند.

به طور کل مردان می‌توانند مخزن یا حامل HPV باشند و این موضوع باعث می‌شود تا تست HPV و بررسی ابتلای به آن نقش مهمی داشته باشد. این موضوع باعث می‌شود تا بانوان در ارتباط با افراد مشکوک به ابتلا، شانس بیشتری برای تشخیص زودهنگام و جلوگیری از شدت یافتن آثار ابتلای به این ویروس را پیدا کنند. این در حالی است که ابتلای خانم‌ها به این ویروس می‌تواند عواقب بسیار بدتری نظیر سرطان سرویکس یا دهانه رحم را برای آن‌ها در پی داشته باشد.

نمونه گیری HPV در مردان و تفاوت آن با نمونه گیری زنان

به طور کلی فرایند نمونه گیری HPV در مردان با زنان متفاوت است. در حالی که فرایند نمونه گیری این ویروس در زنان تا حدودی پیچیده تر است و باید از طریق تراشه سلول‌ها داخلی رحم انجام شود، نمونه گیری برای مردان در تشخیص این ویروس تاحدودی متفاوت است. به طور معمول مناطق و سطوح قابل نمونه برداری در تست HPV برای مردان شامل حفره پوستی نزدیک به سر آلت، ختنه‌گاه، کیسه بیضه، ترشحات مجرا، مایع منی، ادرار، کانال و پوست دور مقعد و سطح کلی آلت تناسلی است.

نمونه گیری HPV در مردان

مردانی مشکوک به ابتلای به این ویروس هستند می‌توانند از روش نمونه گیری ادرار اول صبح برای تست یاد شده استفاده کنند. در صورتی که هنوز ضایعه پوستی در مناطق و سطوح پیدا نباشد یا امکان نمونه برداری از طریق این روش وجود نداشته باشد، می‌توان از نمونه برداری ادرار استفاده کرد.

مردانی که مشکوک به ابتلای HPV باشند و ضایعه‌ای در سطوح آن‌ها وجود نداشته باشد یا امکان نمونه‌برداری از آن وجود نداشته باشد، می‌توانند از فرایند نمونه گیری آزمایش ادرار استفاده کنند.

در فرایند نمونه گیری HPV در مردان از ادرار صبحگاهی نمونه برداری می‌شود و در این فرایند باید حتما چند مورد رعایت شود:

۱. نمونه برداشته شده حتما باید از ادرار صبحگاهی باشد

۲. قبل از نمونه گیری، باید سر آلت به خوبی شسته شود

۳. نمونه بهتر است از أواسط ادرار گرفته شود (از ابتدا و انتهای ادرار نباشد)

۴. میزان نمونه باید ۵۰ سی سی باشد

مزایای روش ادرار در نمونه گیری HPV مردان

حساسیت کمتر در فرایند نمونه برداری HPV در مردان یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب روش نمونه‌گیری از ادرار است. فرایند نمونه برداری‌ از سطوح خارجی و داخلی یا مایع منی باید حتما توسط فرد متخصص انجام شود. این در حالی است که نمونه گیری HPV در مردان با استفاده از آزمایش ادرار بسیار آسان‌تر بوده و خود فرد می‌تواند به سادگی این کار را انجام دهد. از دیگر مزایای مهمی که این روش دارد، این است که می‌توان نمونه‌گیری آن را با استفاده از کیت خانگی HPV انجام داد.

 نمونه گیری HPV در مردان

برداشت نمونه زگیل از سطوح مختلف باید حتما توسط فرد متخصص و از طریق روش‌های خاص انجام شود. از طرف دیگر نمونه گیری مایع منی نیز باید در شرایط آزمایش کشت اسپرم صورت بگیرد و باید حتما در ظروف استریل تهیه شود. نمونه برداری‌های دیگر با استفاده از سوآب انجام می‌شود که با کشیده شدن چندین باره از سطوح پوستی انجام خواهد شد و نمونه مربوطه در ظروف ویژه قرار خواهد گرفت.

از طرف دیگر نمونه‌گیری‌های دیگر با معمولا نباید تا دو روز رابطه جنسی نداشته باشد و در محیطی آزمایشگاهی و شرایطی ویژه که از چند روز قبل باید مهیا شده باشد، این کار انجام شود. این در حالی است که نمونه گیری ادرار محدودیت‌های لازم برای نمونه گیری‌های دیگر را ندارد و می‌توان با انجام پروسه‌اس آسان‌تر آن را انجام داد.

نمونه گیری HPV در مردان پیش از ازدواج

بسیاری از افراد پیش از انجام ازدواج تصمیم به انجام تست HPV می‌گیریند تا از گسترش این بیماری جلوگیری کنند. در این میان روش‌های نمونه برداری ویژه شاید تا حدودی ناخوشایند باشد و برخی از افراد تمایلی به انجام آن‌ها نداشته باشند. این در حالی است که تست با این روش نمونه گیری HPV در مردان یاد شده بسیار آسان تر است و می‌تواند به شکلی ساده تر و البته سریع‌تر نتیجه‌ای قابل قبول تر را در اختیار شما قرار دهد.

گفتنی است که آزمایش‌های اجباری پیش از ازدواج ربطی به ازمایش‌های HPV ندارد. آزمایش‌های پیش از ازدواج که به صورت اجباری انجام می‌شوند معمولا صرفا اعتیاد و برخی از بیماری‌های خاص را مورد بررسی قرار می‌دهند و طی آن‌ها ابتلای افراد به HPV یا همان زگیل تناسلی مورد بررسی قرار نمی‌گیرد.

این در حالی است که بسیاری از زوج‌ها پیش از ازدواج به صورت جداگانه تصمیم به انجام آزمایش HPV می‌گیرند که انتخاب این روش در نمونه گیری HPV در مردان بسیار آسان‌تر و دردسترس تر است. این موضوع می‌تواند در کنترل این بیماری و عدم گسترش آن کمک کننده باشد. گفتنی است که عدم توجه به موارد پیشگیرانه پزشکی در این زمینه می‌تواند در ابتلای افراد به بیماری‌های به مراتب سخت تر باشد که مهم‌ترین آن‌ها از دسته بیماری‌های سرطانی در مناطق حساس به ابتلای این بیماری است و درمان آن‌ها به مراتب دشوارتر و سخت‌تر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.