آموزش, بارداری

غربالگری 3 ماه اول بارداری

غربالگری 3 ماه اول بارداری از آزمایش های مهم دوره ی بارداری می باشد که می تواند شما را از سلامت کودکتان مطمئن سازد و یا بیماری هایی که نوزاد شما بعد تولد می تواند داشته باشد را مشخص خواهد کرد و شما را قبل از هر چیزی متوجه وجود بیماری می کند.

در نتیجه می توان گفت غربالگری نوزادان می تواند برای فرزند شما بسیار مهم باشد زیرا در صورت تشخیص شما می توانید بیماری ها را از ابتدا تحت کنترل داشته و یا حتی برای درمان آن ها اقدام نمایید. برخی از این بیماری ها در صورت به موقع اقدام به درمان کردن پیشگیری شده و بروز نخواهند کرد.

به همین دلیل می توان گفت که غربالگری 3 ماه اول بارداری برای تشخیص بیماری بسیار مهم می باشد زیرا موجب می شود تا شما در صورت وجود بیماری به پیشگیری از آن و یا درمان آن اقدام نمایید برخی از این بیماری در صورتی که برای درمان آن ها به موقع اقدام شود قابل درمان می باشند و برخی دیگر را در صورت اقدام به موقع می توان مانع پیشرفتشان شد.

در نهایت می توان گفت که نا هنجاری های مادرزادی و بسیاری از اختلالات ژنتیکی می‌تواند در اوایل بارداری با استفاده از تکنیک‌ های مختلف تشخیص داده شود این تککنیک ها می توانند تهاجمی و یا غیر تهاجمی باشند

آزمایش هایی که در سه ماهه اول بارداری برای تشخیص نقص‌ های مادرزادی جنین انجام می‌ شود شامل آزمایش‌ های غربالگری و آزمایش تشخیصی می باشد. هدف از این آزمایش‌ ها و غربالگری 3 ماه اول بارداری تشخیص زودهنگام نقص‌ ها و اختلالات کروموزومی و ژنتیکی در جنین می باشد که به موقع برای درمان آن اقدام شود.

در ادامه در ارتباط با آزمایش های غربالگری 3 ماه اول بارداری بیشتر صحبت خواهیم کرد:

آزمایش های غربالگری 3 ماه اول بارداری

در غربالگری 3 ماه اول بارداری سونوگرافی NT و آزمایش‌ های خون به طور همزمان انجام می شوند این آزمایش ها معمولا در سه ماهه اول بارداری انجام شده و زمان انجام آن معمولا بین هفته‌ های ۱۱ تا ۱۳ می باشد.

غربالگری 3 ماه اول بارداری این امکان را به وجود خواهد آورد که هرچه زود‏تر نسبت به مشکلات احتمالی در جنین آگاه شوید و برای پیشگیری از بروز آن اقدام نمایید و یا درمان آن را آغاز نمایید.

توجه داشته باشید که آزمایش‌ های غربالگری 3 ماه اول بارداری تنها ریسک ابتلای جنین به یک اختلال کروموزومی یا ژنتیکی را مشخص خواهند کرد و به هیچ عنوان به معنی وجود قطعی اختلال در جنین نمی باشد.

غربالگری 3 ماه اول بارداری شامل موارد زیر می باشد:

همانطور که گفته شد در غربالگری 3 ماه اول بارداری آزمایش خون و سونوگرافی NT به طور همزمان انجام می شود که در ادامه در ارتباط با آن ها بیشتر توضیح داده ایم.

آزمایش‌های خون در غربالگری 3 ماه اول بارداریدر این آزمایش، مقدار دو ماده را در خون اندازه‌ گیری کرده و مورد بررسی قرار می دهد؛ بتای آزاد گنادوتروپین جفتی انسان یا hCG و پروتئین A پلاسما؛ PAPP-A، که در دوران بارداری تولید می‌ شود.

اگر هرکدام از این ها را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که هورمون hCG توسط جفت تولید می‌ شود و میزان زیاد آن می‌ تواند نشان‌ دهندۀ برخی نقص‌ های مادرزادی باشد. پروتئین A، پروتئینی است که در خون موجود است و کم بودن میزان آن ممکن است به دلیل برخی نقص‌ های مادرزادی باشد در نتیجه بررسی درست آزمایش خون در غربالگری 3 ماه اول بارداری می تواند بسیار مهم باشد.

سونوگرافی NT : در این سونوگرافی، ضخامت پوست ناحیۀ پشت گردن جنین مورد اندازه‌ گیری قرار می گیرد. ضخامت غیر طبیعی پوست این ناحیه می‌ تواند از نشانه‌ های اولیۀ انواع خاصی از نقص‌ های مادرزادی مثل سندرم داون باشد.

سونوگرافی NTمعمولاً همزمان با آزمایش‌ های خون اواخر سه ماهۀ اول بارداری انجام می‌ شود و در صورتی‌ که امکان سونوگرافی NT وجود نداشته باشد، پزشک آزمایش‌های غربالگری یکپارچه را درخواست خواهد کرد که آزمایش غربالگری 3 ماه اول بارداری و سه ماه دوم می باشد.

در این صورت آزمایشگاه و پزشک متخصص با بررسی نتیجۀ آزمایش غربالگری، سن شما و جنین و عوامل دیگر، احتمال بروز مشکلات خاصی در جنین را بررسی خواهد کرد.

نتایج آزمایش غربالگری سه ماه اول بارداری، معمولاً فرد را در یکی از گروه‌های پرخطر، خطر متوسط یا کم‌خطر دسته‌ بندی خواهد کرد. اگر فرد در دستۀ پرخطر قرار گیرد پزشک متخصص برای اطمینان بیشتر آزمایش ها تکمیلی برای جنین و یا مادر تجویز می کند که این آزمایش ها شامل، نمونه‌ برداری از پرزهای جفتی؛ CVS، یا آمنیوسنتز برای تشخیص قطعی مشکل می باشد.

اگر نتیجۀ غربالگری، خطر متوسط را احتمال داده باشد، معمولاً پزشک غربالگری 3 ماه دوم بارداری یا آزمایش خون نشانگرهای چهارگانه را تجویز می نماید و با در نظر داشتن جواب آزمایش های غربالگری 3 ماه دوم می تواند نظر دقیقتری نسبت به بیماری دهد.

در نهایت نتایج غربالگری 3 ماه اول بارداری و دوم ملاک تشخیص و عمل پزشک می باشد و بر اساس این دو آزمایش نتیجه قطعی از سلامت جنین مشخص می شود. اگر نتیجۀ غربالگری 3 ماه اول بارداری کم‌ خطر باشد، نیازی به غربالگری 3 ماه دوم بارداری نخواهد بود و می توان از سلامت جنین خود مطمئن باشید.

 صرف نظر از نتیجۀ مثبت یا منفی غربالگری 3 ماه اول بارداری آزمایش آلفافتوپروتئین AFP برای غربالگری نقص‌های لولۀ عصبی جنین و همچنین سونوگرافی آنومالی در هفته‌های ۱۶ تا ۱۸ بارداری برای غربالگری ناهنجاری‌ های ساختاری جنین درخواست و انجام می شود.

در صورتی‌ که مادر غربالگری 3 ماه اول بارداری را تا قبل از هفتۀ ۱۳ انجام نداده باشد، پزشک به او غربالگری 3 ماهۀ دوم را برای تشخیص بهتر توصیه خواهد کردتا از سلامت جنین قبل از تولد اطمینان حاصل شود.

بیماری های قابل تشخیص در غربالگری 3 ماه اول بارداری

نمونه هایی از اختلالات ژنتیکی که می توانند قبل از تولد تشخیص داده شوند عبارتند از:

  • فیبروز سیستیک
  • دیستروفی عضلانی دوشن
  • هموفیلی A
  • بیماری کلیه پلیکیستیک
  • بیماری سلول داسیشکل
  • بیماری تای ساکس
  • تالاسمی

همانطور که گفته شد آزمایش غربالگری 3 ماهه اول بارداری ترکیبی از سونوگرافی جنین و آزمایش خون مادر می باشد که در آن بیماری هایی از قبیل بیماری های نام برده شده بالا تشخیص داده می شود در غربالگری 3 ماه اول بارداری به صورت دقیق آزمایش های بسیاری انجام می شود که در ادامه در ارتباط با آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد.

این فرآیند غربالگری نوزادان می تواند به تعیین خطر ابتلای برخی از نقایص مادرزادی کمک کند. آزمایش غربالگری 3 ماهه اول بارداری ممکن است به تنهایی یا با آزمایش های دیگر انجام شود.

آزمایش غربالگری 3 ماهه اول بارداری شامل آزمایشات زیر می باشد:

سونوگرافی شفافیت حفره بینی جنین

در غربالگری شفافیت حفره با استفاده از سونوگرافی ، ناحیه پشت گردن جنین، از نظر افزایش مایعات یا ضخیم شدن مورد بررسی قرار می گیرد.

سونوگرافی تعیین استخوان بینی جنینی

استخوان بینی معمولا در برخی از نوزادان با برخی ناهنجاری های کروموزومی ، مانند سندرم داون ، دیده می شود. این آزمایش با استفاده از سونوگرافی بین هفته 11 تا 13 بارداری انجام خواهد گرفت.

آزمایشات خون مادر

این نوع آزمایش خون دو ماده موجود در خون همه زنان باردار را اندازه گیری خواهد کرد.

پروتئین پلاسمای مرتبط با بارداری A

پروتئین پلاسما پروتئینی است که توسط جفت در اوایل بارداری تولید خواهد شد و سطح غیر طبیعی با افزایش خطر ابتلا به ناهنجاری کروموزومی مرتبط خواهد بود.

گنادوتروپین جفتی انسان

هورمونی که در اوایل بارداری توسط جفت تولید می‌ شود. سطح غیر طبیعی آن با افزایش خطر ابتلا به ناهنجاری کروموزومی مرتبط خواهد بود.

توجه داشته باشید غربالگری شفافیت بینی و آزمایش خون مادر وقتی با هم به عنوان آزمایش غربالگری 3 ماهه اول بارداری استفاده می‌شود ، توانایی و دقت بیشتری در تعیین اینکه آیا جنین ممکن است نقص مادرزادی مانند سندرم داون (تریزومی 21 و تریزومی 18) داشته باشد یا خیر را دارد.

اگر نتایج این آزمایشات غربالگری 3 ماهه اول بارداری غیر طبیعی باشد ، حتماً برای شما مشاوره ژنتیک توصیه خواهد شد و مادر و جنین باید از ابتدا تا به دنیا آمدن نوزاد تحت نظر باشند.

برای تشخیص دقیق هم ممکن است آزمایش های اضافی مانند نمونه پرزهای کوریونی ، آمنیوسنتز ، DNA جنین بدون سلول یا سونوگرافی دیگری انجام شود که در این صورت می توان به راحتی از سلامت فرزند خود مطمئن شوید و یا از بیماری او به صورت دقیقتری مطلع شوید و اقدام به درمان آن نمایید.

پس از غربالگری 3 ماهه اول

نتایج غربالگری سه ماهه اول به پزشک نشان می دهد که آیا احتیاج به انجام تست‌ های تشخیصی نظیر آمنیوسنتز برای خانم باردار می باشد یا خیر.

اکثر زنان پس از انجام غربالگری نتایجی دریافت خواهند کرد که برمبنای آنها نیاز به انجام تست‌ های تشخیصی منتفی خواهد بود، اما به زنانی که ریسک سندرم داون، تریزومی 18 و تریزومی 13 آنان که بیش از میزان نرمال باشد، انجام تست‌ های تشخیصی نظیر آمنیوسنتز پیشنهاد خواهد شد تا از سلامت جنین مطمئن شوند.

مزایای غربالگری 3 ماهه اول بارداری

  • انجام غربالگری دقیقتر و زودتر، که باعث ایجاد آرامش خاطر در بسیاری از زنان خواهد شد.
  • با انجام سونوگرافی NT امکان تشخیص بعضی از اختلالات بارز هنگام تولد وجود خواهد داشت.
  • اقدام به موقع برای درمان درصورت وجود بیماری در جنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.