اخبار

تفاوت تبخال تناسلی و زگیل تناسلی چیست؟

تفاوت زگیل تناسلی و تبخال تناسلی چیست؟

تبخال تناسلی و زگیل تناسلی هر دو از جمله بیماری‌ها و عفونت‌های ویروسی هستند که امروزه در جوامع مختلف شیوع زیادی پیدا کرده‌اند. با این وجود بسیاری از افراد به دلیل آگاهی و اطلاعات کم، تفاوت این دو را با یکدیگر نمی‌دانند. در این مطلب تفاوت این دو را بررسی خواهیم کرد.

به طور کل تبخال تناسلی و زگیل تناسلی هر دو، شباهت‌های خاصی به یکدیگر دارند. هر دو این بیماری‌ها ریشه ویروسی دارند و همانطور که از نامشان پیدا است، هر دو در ناحیه تناسلی پدید می‌آیند و می‌توان آن‌ها را در دسته‌بندی بیماری‌های مقاربتی قرار داد؛ هر چند که تماس جنسی پرخطر عامل اصلی شیوع و انتقال این دو بیماری به حساب می‌آید، اما لزوما نمی‌توان گفت که ابتلای این بیماری‌ها به طور حتم از طریق تماس‌ جنسی بوده است.

از دیگر شباهت‌های اصلی این دو بیماری می‌توان به احتمال خاموش بودن علائم آن‌ها اشاره کرد. در حقیقت ابتلای این دو ویروس در بدن یک شخص ممکن است بسته به نوع ویروس، هیچ علائمی نداشته باشد، با این حال فرد مذکور ممکن است عامل انتقال این بیماری به شخص یا اشخاص دیگر باشد.

از طرف دیگر احتمال ابتلای به این دو بیماری‌ ویروسی برای تمامی افراد وجود دارد و نمی‌توان به طور دقیق گفت که شخص خاصی به طور ذاتی در برابر این ویروس‌ها مصونیت کامل دارد.

تبخال تناسلی چیست و علائم آن کدام است؟

تبخال تناسلی (HSV) که در برخی اوقات به آن هرپس تناسلی نیز می‌گویند، یکی از بیماری‌های ویروسی است که معمولا از طریق ارتباط جنسی انتقال پیدا می‌کند. روش انتقال این بیماری از طریق انواع روابط جنسی امکان‌پذیر خواهد بود. در حقیقت رابطه جنسی واژنی، دهانی و مقعدی هر سه باعث انتقال این ویروس می‌شوند.

همانطور که گفته شد، علائم ابتلای به این ویروس ممکن است در افرادی خاص خاموش باشد و برخلاف آنچه از نام این بیماری بر می‌آید، فرد مبتلا ممکن است هیچ علامتی از ابتلای به آن نداشته باشد. با توجه به این موضوع تایید دقیق اینکه آیا یک فرد به این بیماری مبتلا هست یا خیر، از طریق آزمایش دقیق پزشکی امکان‌پذیر خواهد بود.

از طرف دیگر علائم اصلی تبخال تناسلی در صورتی که به صورت ظاهری در فرد مبتلا نمایان شود که به صورت ترتیبی خود را نشان می‌دهند، شامل موارد زیر خواهد بود:

  • احساس خارش، درد یا سوزش در ناحیه مورد نظر از بدن که در ارتباط با فرد مبتلا بوده
  • وجود برجستگی‌های قرمز که معمولا کوچک یا علائمی شبیه به تاول‌های متعدد سفید رنگ
  • وجود زحم‌های در ناحیه مورد نظر که حاوی چرک یا خون هستند
  • وجود دمل‌های مختلف در ناحیه ارتباط جنسی که پس از زخم به وجود می‌آیند
  • وجود سوزش و درد در هنگام ادرار و حساسیت زیاد در ناحیه تناسلی درگیر در ارتباط پرخطر

تفاوت زگیل تناسلی و تبخال تناسلی چیست؟

به طور کل نمود‌های ظاهری ابتلا به هرپس تناسلی در پس از چند روز بیشتر از زگیل تناسلی نمایان می‌شوند و این موضوع یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های این دو بیماری ویروسی است.

انواع و مراحل ابتلا به تبخال تناسلی

به طور کلی تبخال تناسلی دارای دو نوع است که به هرپس سیمپلکس نوع اول و هرپس سیمپلکس نوع دوم تقسیم بندی می‌شوند که به ترتیب به آن‌ها HSV1 و HSV2 می‌گویند. نوع اول معمولا باعث ایجاد تبخال در صورت می‌شود و نوع دوم معمولا باعث ایجاد تبخال در ناحیه تناسلی می‌شود. البته نکته مهم این است که هر دو این نوع، ممکن است در تمامی نواحی باعث ایجاد تبخال شوند، اما شانس بروز این موضوع در دو نوع مذکور متفاوت است.

این در حالی است که زگیل تناسلی شامل بیش از ۱۰۰ نوع ویروس زگیل تناسلی مختلف هستند که تعدادی از آن‌ها نسبت به دیگران بسیار خطرناک هستند و ممکن است منجر به ایجاد بیماری‌های پیشرفته‌تر نظیر سرطان دهانه رحم یا ایجاد سرطان در ناحیه دهان، مقعد یا آلت تناسلی شود.

روش انتقال این ویروس معمولا از راه تناسلی است، با این حال همانطور که گفته شد، لزوما از طریق جنسی این اتفاق رخ نمی‌دهد. راه‌هایی نظیر استفاده از وسایل شخصی مشترک به خصوص تیغ و حوله در کنار استفاده از ظرف غذای مشترک با فرد مبتلا نیز باعث انتقال این ویروس خواهند شد.

مواردی چون تماس پوستی، بوسیدن، لمس کردن افراد، دست دادن و مواردی از این دست نیز باعث انتقال این بیماری می‌شود.

در نتیجه این موضوع لزوما نمی‌توان گفت که فرد مبتلا به این ویروس از طریق راه جنسی پرخطر درگیر آن شده است، بلکه عدم رعایت بهداشت نیز باعث این موضوع می‌شود.

تفاوت زگیل تناسلی و تبخال تناسلی چیست؟

مراحل ابتلا به تبخال تناسلی تا حدودی خاص‌تر از راه‌های انتقال زگیل تناسلی است، با توجه به این موضوع نمود‌های ظاهری ابتلا به آن ۷ تا ۱۰ روز پس از ابتلا پدیدار می‌شوند.

راه‌های مقابله با تبخال تناسلی

به طور کل، رعایت مسائل بهداشتی، چه در تماس جنسی و چه در تماس عادی مهم‌ترین عامل پیشگیری کننده از انتقال تبخال تناسلی است. این بیماری پس از گذشت چند روز یا هفته از بین می‌رود با این حال روش‌های انتقال آن متعددتر از زگیل تناسلی است. روش انتقال زگیل تناسلی بیشتر از طریق ارتباط جنسی است و راه اصلی مقابله با آن شامل دریافت واکسن، استفاده از ابزارهای بهداشتی و پیشگیری کننده جنسی نظیر کاندوم و عدم برقراری رابطه پرخطر است.

این در حالی است که یکی از تفاوت‌های اصلی تبخال تناسلی با پیشگیری از زگیل تناسلی در راه‌های انتقال متعددتر و بیشتر HSV خلاصه می‌شود.

با این حال فرد مبتلا به این ویروس، تا پایان عمر با آن درگیر خواهد بود و تا به امروز راهکاری برای رهایی افراد مبتلا به این ویروس پیدا نشده است که در این زمینه می‌توان آن را شبیه به زگیل تناسلی دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.