غربالگری در منزل نوعی آزمایش است که به مشخص شدن وجود بیماری مادرزادی در جنین و یا احتمال وجود آن کمک می کند. امروز آزمایش غربالگری در منزل غیرتهاجمی است یعنی برای انجام آن نیازی به جراحی و یا شکافتن بدن نییست و از طریق ابزارهای پیشرفته این کار انجام می شود. آزمایش غربالگری عموما مختص سه ماه اول بارداری و یا سه ماه دوم بارداری است و برخی در سه ماهه سوم بارداری نیز انجام می شوند.

هدف از این آزمایشات این است که مادران باردار از نظر ابتلای جنین به برخی سندروم ها و نقایص تقسیم بندی شوند و در دو بخش کم خظر و یا پرخطر قرار گیرند. تست های غربالگری در منزل به صورت تضمینی نمی توانند وجود اختلال در جنین را مشخص کنند. اما در صورتی که نتیجه تست غربالری مثبت باشد احتمال وجود نقص در جنین بالاتر است. به همین دلیل پس از انجام تست و در صورت مثبت بودن پزشک شما آزمایشات جدیدتری برای مادر در نظر می گیرد تا از سلامت جنین مطمئن شود.

«های طب» (گروه پزشکی الکترونیک سرو پایدار) از زیر مجموعه ­های هلدینگ سرو پایدار ایرانیان، در زمینه ارائه خدمات آزمایشگاهی، بالینی و پرستاری، پاراکلینیکی و مشاوره ­های پزشکی الکترونیکی بصورت غیرحضوری و در محل متقاضی، فعالیت می­کند. هدف مجموعه «های طب»فراهم آوردن زیرساختی است که توسط آن تمامی هموطنان عزیز امکان دریافت خدمات تشخیصی تخصصی و فوق تخصصی را در کوتاه ترین زمان ممکن و در کمترین فاصله داشته باشند.

شما عزیزات برای انجام کلیه خدمات مربوط به بارداری و فرایند غربالگری در منزل در سه دوره می توانید به مجموعه های طب مراجعه کنید.

همچنین مادران باردار برای سهولت در امر نوبت گیری می توانند در سایت های طب درخواست خود را ثبت کنند. پرستاران ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند و می توانید به صورت تلفنی زمان حضور خود را اعلام نمایید.

ضدعفونی منازل و محل کار شما در کمترین زمان

آزمایش های غربالگری در منزل در ماه های بارداری

جهت دریافت نوبت و مشاوره رایگان  در خصوص آزمایش های غربالگری در منزل همین حالا تماس بگیرید.

آزمایش های غربالگری در سه ماه اول بارداری

1.سونوگرافی

در آزمایش سونوگرافی به کمک امواج صوتی از جنین درون رحم مادر تصویربرداری می شود. در سونوگرافی اندازه جنین مشخص می شود و پزشک می تواند مشخص کند که مادر در چه ماه و روزی از بارداری به سر می برد. علاوه بر این می توان با استفاده از سونوگرافی متوجه نقص های احتمالی در رشد استخوان و اندام ها شد.

نوعی دیگر از آزمایش سونوگرافی وجود دارد که به نام نوچال و یا NT معروف است. این آزمایش به هفته ی یازده تا چهارده دوره بارداری مربوط می شود. بدین صورت است که در این نوع سونوگرافی از میزان تجمع مایعات در قسمت گردن جنین بررسی می شود. اگر میزان تجمیع مایع در قسمت گردن کمتر یا بیشتر از حد متعارف باشد احتمال ابتلا به سندروم دان وجود دارد. یک نوع سونوگرافی دیگر نیز در سه ماه دوم بارداری برای بررسی آناتومی جنین صورت می گیرد که سلامت وضعیت جنین را مورد بررسی قرار می دهد. با وجود انواع مختلف سونوگرافی، تمامی مشکلات از طریق جنین قابل تشخیص نیست.

2. آزمایش های خون اولیه

در سه ماه اول بارداری دو نوع آزمایش خون باید توسط مادر انجام شود. 1. آزمایش غربالگری یک پارچه ی ترتیبی 2. آزمایش غربالگری یک پارچه ی سروم. ای آزمایش برای بررسی وجود برخی مواد در خون مانند پروتئین A مرتبط با بارداری و هورمونی به نام هاش.سی.جی یا گنادوتروپین جفتی انسان انجام می شود. غیر استاندارد بود هریک از گزینه هایی که نام برده شد نشان از وجود اختلالاتی در کرومزوم های جنین دارد. همچنین در اولین معاینات و آزمایشات وضعیت ایمنی بدن نسبت به ابتلا به سرخچه، سفلیس، هپاتیت ب و ایدز مورد بررسی قرار می گیرد. استفاده از آزمایش خون برای تعیین گروه خونی و عامل RH هم استفاده می شود. RH پادتنی روی گلبول های قرمز است. در صورتی که RH مادر با RH جنین ناسازگار باشد موجب ایجاد یرقان و یا کم خونی شدید می شود. در ادامه به اختلاف RH مادر و جنین می پردازیم.

آزمایش خون به بررسی RH مادر و جنین می پردازد. RH می تواند منفی و یا مثبت باشد. ولی برای بیشتر افراد جامعه مثبت است. اما در صورتی که RH مادر منفی باشد، در طی دوران بارداری بدن پادتنی تولید می کند که بارداری بعدی مادر را تحت تاثیر قرار می دهد. در صورتی که RH مادر و جنین ناسازگار باشد، ینی اگر RH مادر منفی و RH جنین مثبت باشد، به مادر در 28 هفتگی و بعد از زایمان کودک ایمونوگلوبین RH تجویز می شود. ایمونوگلوبین به‌عنوان درمان جایگزین پروتئین پلاسما، در بیماران دچار کمبود یا نقص ایمنی که دچار کاهش یا از دست دادن قابلیت تولید پادتن هستند، تجویز می‌شود. اما اگر RH مادر مثبت و RH فرزند منفی باشد، نیازی به مصرف ایمونوگلوبین نیست.

3. نمونه برداری از پرزهای جفتی

آزمایش بعدی نوعی آزمایش تهاجمی با نمونه‌برداری از بافت جفت یا پلاسنتا (placenta) است. نمونه‌برداری از پرزهای جفتی معمولا بین ۱۰ تا ۱۲ هفتگی انجام می‌شود. با استفاده از این آزمایش اختلالات ژنتیکی مانند سندروم دان یا نقص‌های مادرزادی را بررسی می شود. نمونه برداری از پرزهای جفتی به دو صورت انجام می شود: شکمی و واژنی. از عوارض نمونه برداری از پرزهای جفتی می توان به  لکه بینی و انقباضات شکمی اشاره کرد و با انجام آنها، خطر اندکی در زمینه‌ی سقط جنین وجود دارد.

آزمایش های غربالگری در سه ماه دوم بارداری

1.آزمایش خون

در ادامه آزمایش خون که در سه ماه اول بارداری گرفته شد. در سه ماه دوم بارداری نیز نوعی آزمایش خون به نام آزمایش کوادمارکر انجام می شود. این آزمایش نیز برای بررسی نواقص ژنتیکی و مادرزادی مانند سندورم دان است. همچنین همانند سه ماهه اول چهار نوع پروتئین جنین اندازه گیر و مورد بررسی قرار می گیرد. در صورتی که مادر برای انجام آزمایش غربالگری یکپارچه سروم و ترتیبی دیر اقدام کرده باشد، پزشک معالج آزمایش کواد مارکر را تجویز می کند. ضمن اینکه میزان توان تشخیص آزمایش کوادمارکر نسبت به غربالگری یکپارچه سروم و ترتیبی کمتر می باشد.

2. آزمایش گلوکز

آزمایش گلوکز در سه ماهه دوم بارداری برای تشخیص دیابت در دوران بارداری است. دیابت بارداری در دوران حاملگی برای مادر اتفاق می‌افتد و دائمی نیست. اگر مادری به این نوع از دیابت مبتلا بشود، ممکن است به جراحی و عمل سزارین برای زایمان نیاز پیدا کند، زیرا فرزندان چنین مادرانی معمولا درشت هستند. ضمن اینکه احتمالا بچه در روزهای اول به دنیا آمدن دچار فشار خون پایین هم خواهد بود.  برای انجام آزمایش گلوکز باید محلولی قندی خورده شود و بعد با گرفتن خون، سطح قند در آن بررسی شود. اگر مادری به دیابت بارداری مبتلا باشد، ممکن است تا 10 سال آینده درگیر دیابت باشد. بنابراین لازم است مادر پس از زایمان نیز تحت نظر پزشک باشد.

3. آمینوسنتز

برای انجام آزمایش آمنیوسنتز مایع آمنیوتیک رحم برای بررسی گرفته می‌شود. مایع آمنیوتیک در دوران باداری دور جنین را دربرمی‌گیرد و حاوی سلول‌هایی با آرایش ژنی جنین است. علاوه‌بر سلول‌ها، مواد شیمیایی متنوعی که بدن جنین تولید می‌کند نیز در آن موجود است. آمنیوسنتز چند نوع مختلف دارد. نوعی از آمنیوسنتز برای تشخیص اختلالات ژنتیکی مانند مهره شکاف و سندروم دان استفاده می‌شود. آمنیوسنتز هم مختص به هفته‌ی پانزدهم بارداری است.آزمایش آمینوسنتز برای تمامی مادران نیاز نیست و تنها در صورتی که یکی از شرایط زیر را دارا باشند آزمایش آمینوسنتز انجام می شود.

  • سابقه ی اختلالات ژنتیکی در خانواده وجود داشته باشد.
  • والدین حامل نوعی اختلال ژنتیکی باشند
  • آزمایش های غربالگری در منزل که پیش از این انجام شد نتایج غیرعادی نشان داده باشند.
  • در بارداری قبلی مادر اختلالات کروموزومی داشته باشد.
  • سن مادر 35 سال به بالا باشد.

آزمایش های غربالگری در سه ماه سوم بارداری

آزمایش غربالگری استرپتوکوک گروه B

استرپتوکوک گروه B نوعی عفونت شدید در زنان و نوزادان است. اگر مادر دارای سابقه بیماری یا مشکلات پزشکی نباشد احتمال دارد در دوران بارداری دچار عفونت در نواحی مانند دهان، گلو، مجاری تحتانی روده و واژن شوند. عفونت در ناحیه واژن مانند سایر ناحیه ها برای زنان باردار خطرناک نیست ولی برای نوزادی که سیستم ایمنی قوی ندارد و ممکن است در صورتی که در معرض آن قرار گیرد دچار عفونت شدید شود. آزمایش غربالگری در منزل برای مادران بالای 35 سال از طریق رکتوم و یا واژن صورت میگیرد. اگر دچار عفونت باشد مادر می بایست آنتی بیوتیک مصرف کند تا نوزاد از عفونت مصون بماند.

آزمایشات تشخیصی والدین چیست؟

آزمایشات تشخیصی زمانی انجام می شود که وجود مشکل در جنین قطعی باشد و یا سابقه خانوادگی و پزشکی و سن، احتمال وجود مشکل در بارداری را افزایش دهد. در صورت که نتیجه غربالگری در منزل مثبت باشد آزمایشات تشخیصی انجام می شود. این آزمایشات تهاجمی بوده و از طریق برش یا شکاف در بدن انجام می شوند.

تعیین جنسیت با استفاده از غربالگری اول

یکی از مواردی که ذهن مادران باردار را مشغول کرده است تعیین جنسیت جنین در اولین غربالگری در منزل است. عموم مردم گمان می کنند که انجام غربالگری در منزل  تعیین جنسیت به طور همزمان صورت می گیرد. اما باید در نظر داشت جنسیت جنین در لحظه لقاح شکل می گیرد. تشخیص جنسیت از روی مشاهده اندام تناسلی جنین توسط تصاویر سونوگرافی سورت می گیرد. اندام تناسلی جنین دختر و پسر در ماه های اول بارداری به گونه ای است که از نظر ظاهری مشابه هم هستند. در انتهای سه ماه اول بارداری در جنین پسر کلیتوریس رشد کرده و آلت تناسلی و یا همان پنیس تشکیل می شود. در این زمان ینی هنگام غربالگری اول می باشد ولی هنوز تناوت فاحشی بین اندام تناسلی دختر و پسر وجود ندارد و احتمال خطا در تشخیض نوع جنین وجود دارد. بهترین زمان برای تعیین جنسیت جنین با کمک سونوگرافی پایان هفته 16 است.

نکاتی در مورد تست غربالگری جنین

  • جواب هایی که از آزمایشات به دست می آید قطعی نیست و الزاما به معنی متولد شدن نوزاد ناهنجار نیست. در صورت غیرطبیعی بودن نتایج آزمایشات نیاز به انجام آزمایشات تکمیلی است.
  • برای انجام این آزمایشات حتما به مراکز معتبر و افراد ماهر مراجعه کنید.
  • انجام آزمایشات مربوط به غربالگری در منزل هزینه بر است و تحت پوشش بیمه نمی باشد.
  • همه ی مادران نیازی به انجام کلیه آزمایشات ندارند و باید با پزشک مربوطه در مورد ضرورت انجام آزمایش مشورت کنند و در صورت نیاز این آزمایشات انجام می شود.

تفسیر جواب غربالگری در منزل در سه ماه اول بارداری

پس از دریافت جواب مرحله اول، با توجه به نمودار، نتایج به سه دسته تقسیم می شود.

کم خطر : اگر عدد risk  کمتر از 200/1 باشد، نیازی به انجام آزمایش خاصی نمی باشد. مادران این گروه فقط باید برای بررسی نقایص لوله‌ی عصبی (مغز و نخاع)، در هفته های ۱۵-۱۶ به آزمایشگاه مراجعه نمایند تا میزان آلفافیتوپروتیین بررسی شود.

ریسک متوسط : اگر نتیجه ی غربالگری در منزل عددی بین 50/1 و 200/1 باشد، در گروه خطر متوسط قرار گرفته و این گروه، می توانند تا ۱۵-۱۶ هفته منتطر بماند و تست ترکیبی (سکوئنشنال) را انجام دهند.

پرخطر(اسکرین مثبت / غربالگری مثبت) : اگر عدد risk آزمایش 50/1 و بالاتر باشد ، در گروه پرخطر قرار گرفته و باید آزمایش های اختصاصی تر برای تشخیص قطعی انجام شود

وقتی جواب تست حاملگی شما مثبت می‌شود، تازه اول ماجراست. بعد از آن، پزشک زنان با درخواست دوره‌ای انواعی از آزمایشات بارداری، سلامت شما و جنین را مورد ارزیابی قرار خواهد داد. به ‌این ‌ترتیب او می‌تواند از بروز بسیاری از عوارض بارداری پیشگیری کند و پیشرفت بارداری شما را تحت نظر داشته باشد.
بسیاری از اختلالات ژنتیکی و نا هنجاری های مادرزادی با استفاده از آزمایشاتی که در سه ماهه اول بارداری صورت می گیرد، قابل تشخیص است. به همین دلیل است که انجام آزمایش های مختلف در طول دوره بارداری برای مادران توصیه می شود. آن ها با کمک آزمایش ها می توانند سلامتی جنین شان را تضمین کنند. این نوع آزمایشات برای شناسایی نقص های مادرزادی جنین انجام می گیرد و شامل آزمایش های غربالگری در منزل و آزمایش تشخیصی است که هدف از انجام آن تشخیص زودهنگام نقص ها و اختلال های کروموزومی و ژنتیکی در جنین می باشد.

جهت دریافت مشاوره رایگان همین حالا با ما تماس بگیرید.

پاسخگویی 24 ساعته!