آزمایش سلامت جنسی و باروری, اخبار و مقالات

تفاوت نمونه‌های مختلف واکسن‌های HPV

تفاورت واکسن‌های زگیل تناسلی در ایران-شرکت خدمات پزشکی های طب

HPV چیست و چه کسانی باید واکسن HPV را دریافت کنند؟ ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یک بیماری شایع مقاربتی است. تاکنون محققان بیش از 100 نوع HPV را شناسایی کرده‌اند که در این مقاله تفاوت واکسن‌های HPV را بررسی میکنیم.

ما HPV را در طول تماس جنسی که شامل مقاربت واژینال و مقعدی است منتقل می‌کنیم. کاندوم احتمال عفونت را کاهش می‌دهد،اما به طور کامل در برابر HPV ایجاد نمی‌کند.

اما کدام نوع واکسن HPV مناسب شماست؟ انواع واکسن‌های HPV را بشناسید و واکسن مناسب را دریافت کنید.

کدام واکسن hpv را تزریق کنم-خدمات آزمایشگاهی های طب

HPV و سرطان

HPV بسیاری از مردم اصلا نمی‌دانند که عفونت HPV دارند. بنابراین، آنها به راحتی می‌توانند HPV را بدون اینکه بدانند به شرکای خود منتقل کنند. این امر مدیریت و درمان HPV را دشوار می‌کند.

اکثر بیماران بدون علامت هستند در حالی که برخی عفونت‌های HPV خود به خود برطرف می‌شوند. با این حال، زمانی که HPV باقی می‌ماند، مشکلاتی را به وجود می‌آورد که می‌تواند سال‌ها قبل از تشخیص رخ داده باشد.

عفونت‌های درمان نشده HPV باعث سرطان در بخش های زیر می شوند:

• دهانه رحم • واژن • فرج • مقعد • آلت تناسلی • و اوروفارنکس

پزشکان انواع مختلف HPV را به عنوان پرخطر یا کم خطر برای ایجاد سرطان دهانه رحم نشانه گذاری می‌کنند. علاوه بر این، سویه‌های کم خطر HPV شامل سویه های شش و یازده است. این سویه ها باعث ایجاد اکثر زگیل‌های تناسلی می‌شوند. انواع پرخطر HPV شامل 16 و 18 است که 70 درصد از سرطان‌های دهانه رحم را تشکیل می‌دهند. سایر سویه‌های پرخطر HPV شامل 31، 33، 45، 52 و 58 هستند. با این حال، این‌ها درصد کمی از موارد بدخیمی ها را ایجاد می کنند.

انواع واکسن‌های HPV

HPV برای پیشگیری از بیماری‌های مرتبط با HPV، پزشکان انواع مختلفی واکسن‌های HPV را تجویز می‌کنند که با هم تفاوت دارند. سه مورد از واکسن های HPV عبارتند از:

1.گارداسیل 2 2.گارداسیل 4 3.گارداسیل 9

توضیحات و مصارف این واکسن‌ها به صورت زیر است: • گارداسیل : انواع HPV 6، 11، 16 و 18 را هدف قرار می‌دهد • گارداسیل 9: انواع HPV 6، 11، 16، 18، 31، 33، 45، 52 و 58 را هدف قرار می‌دهد.

گارداسیل 9 بیشترین پوشش را دارد. به علاوه، این نوع واکسن HPV را به عضله بازو یا ران تزریق می‌کنند. کودکان 9 ساله می‌توانند این واکسن را دریافت کنند. به طور کلی، پزشکان سن شروع 11 تا 12 سالگی را توصیه می‌کنند. معمولا توصیه میشود که تا سن 26 سالگی در زنان و 21 سالگی در مردان واکسیناسیون صورت گیرد. پس از 26 سالگی، واکسن‌های HPV محافظت کمتری ایجاد می کنند. البته اخیرا استفاده از Gardisil 9 در بزرگسالان 27 تا 45 ساله گسترش پیدا کرده است. با این حال، اطلاعات محدودی در مورد اثربخشی آن وجود دارد. کودکان 14 ساله و کمتر در مجموع تنها به دو واکسن نیاز دارند.پزشکان واکسیناسیون را با فاصله 6 تا 12 توصیه می کنند. اگر فاصله بین دو دوز 5 ماه یا کمتر طول بکشد، به نوبت سوم نیاز دارند. کودکان بزرگتر از 14 سال به سه واکسن و دوزهای بعدی در دو و شش ماه پس از واکسن اولیه نیاز دارند. در نهایت، اگر یک گیرنده دارای سیستم ایمنی ضعیف باشد، پزشکان هر سه دوز را توصیه می‌کنند. همچنین می‌توانید دوزهای قطع شده و فراموش شده را بدون شروع مجدد ادامه دهید.

تفاورت واکسن‌های زگیل تناسلی در ایران-شرکت خدمات پزشکی های طب

ایمنی واکسیناسیون HPV

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) واکسن HPV را برای اطمینان از ایمنی بیمار به طور گسترده آزمایش کرده است. عوارض جانبی واکسن HPV معمولا جدی نیست و ممکن است شامل مواردی از قبیل: • درد یا قرمزی در محل تزریق • سرگیجه • غش • حالت تهوع • و سردرد باشد.

بیشترین محافظت در صورتی حاصل می‌شود که واکسن قبل از شروع فعالیت جنسی تزریق شود. با این حال، افرادی که قبلا به عفونت HPV مبتلا شده اند، مانند سابقه زگیل تناسلی یا HPV مثبت در پاپ اسمیر، هنوز هم می‌توانند از این واکسن بهره‌مند شوند، زیرا ممکن است به سایر انواع HPV مبتلا شوند.

واکسیناسیون HPV ۱۰۰ درصد در برابر تمام انواع HPV شناخته شده که سبب ایجاد سرطان دهانه رحم می شوند،محافظت ایجاد نمی‌کند و به عنوان درمانی برای پاکسازی عفونت‌های HPV به دست آمده قبل از واکسیناسیون استفاده نمی‌شود. عفونت HPV می‌تواند اثرات ماندگاری برای سلامتی داشته باشد. هر ساله تعداد زیادی از مردان و زنان مبتلا به پیش سرطان و سرطان‌های ناشی از HPV تشخیص داده می‌شوند. واکسیناسیون HPV می‌تواند به کاهش این اعداد و پیشگیری از بیماری کمک کند. در این مطلب از وبسایت های‌طب با تفاوت واکسن‌های HPV آشنا شدیم.

منبع: وبسایت های‌طب

امتیاز این مقاله 4.5 از 5
4.5/5

ثبت رایگان تست HPV در منزل

ثبت امتیاز
[کل: 3 میانگین: 5]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *