یکی از عمده مشکلاتی که زوج های بدون فرزند با آن روبرو هستند مشکل ناباروری مردان است. عموما زوج هایی که برای حل این مشکل به پزشک مراجعه می کنند می باست تحت معالجه پزشک قرار بگیرند. پزشک معاینات و آزمایش هایی انجام می دهد و این آزمایش ها به پزشک کمک می کند تا علت ناباروری و تشخیص درمان را برای بهبود وضعیت بیمار بدست آورد. در مطلب قصد داریم در مورد آزمایشاتی که پزشک به هنگام مواجهه با ناباروری مردان تجویز می کند، به بحث و تبادل نؤ بپردازیم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

اعلام نتیجه 5 روزه

دقت بالای آزمایش

تجهیزات بروز

درخواست آنلاین

درمان ناباروری در مردان

امروزه روش های درمانی زیادی برای درمان ناباروری در مردان وجود دارد. این روش ها به راحتی می توانند مشکل نازایی را در زوجین رفع کنند. در واقع به زوجی نابارور گفته می شود که پس از 18 ماه تلاش نتواند صاحب فرزند شود. در این حالت عموما به زوجین توصیه می شود به مراکز ناباروری مراجعه کنند و از آن طریق تحت درمان قرار گیرند.

معاینات ناباروری مردان با مراجعه به اورولوژیست شروع می شود. در جلسات اولیه معاینه پزشک سوالاتی مطرح می کند تا سابقه پزشکی بیمار را بررسی کند و تمامی اطلاعات را در اختیار داشته باشد. در این سوالات در مورد بیماری های مزمن، داروهای مصرفی، مشکلات جنسی، سابقه های بیماری، مصرف موارد مخدر و … از شما خواهد پرسید. همچنین ممکن است بیضه‌های مرد را برای بررسی مشکلات احتمالی معاینه کند. با معاینه ‌می‌توان واریکوسل را تشخیص داد، اندازۀ بیضه‌ها را نیز بررسی کرد و به احتمال وجود مشکلات هورمونی پی برد. برای ارزیابی وضعیت اسپرم، یک آزمایش اسپرم تجویز می‌شود. انجام این آزمایش و سایر آزمایش‌های تجویزی به تشخیص زودتر علل ناباروری سرعت ‌می‌بخشد.

پس از بررسی اطلاعات شخصی بیمار و سوابق بیماری وی، نوبت به برخی آزمایشات می رسد که می بایست به ترتیب انجام شود. در ادامه در مورد آزمایشات و دلایل هر یک به طور جداگانه بحث و تبادل نظر پرداخته می شود.

 

چرا باید این آزمایشات را انجام دهیم؟

ناباروری عموما به دلیل برخی از مشکلات زیستی در مرد و یا در زن ممکن است رخ دهد. زمانی که زوجین با وجود اقدام برای بارداری، موفق به بچه دار شدن نشوند می بایست برخی از آزمایشات را برای تشخیص علت ناباروری و راه های درمان ان انجام دهند. آزمایش‌های تشخیص ناباروری مردان، نوعی آزمایش خونی است که هورمون‌های مربوط به فعالیت جنسی و ناباروری در مردان را بررسی می‌کند.

موارد آزمایش ناباروری مردان

بری بررسی وضعیت اسپرم مردان معمولا یک آزمایش اسپرم درخواست می شود. در این آزمایش تمامی موارد مرتبط به اسپرم اعم از تعداد، شکل، میزان تحرک و دیگر متغیرها بررسی می شود. یکی از شرایط باروری این است که به تعداد کافی اسپرم درون مایع منی مرد وجود داشته باشد. اگرچه باروری به دیگر عوامل نیز وابسته است ولی می بایست این شرط را نیز داشته باشد. آزمایشات ثابت کرده است که بسیاری از مردان با وجود تعداد اسپرم کم و یا مایع منی غیر طبیعی باز هم بچه دار شده اند و یا برخی از مردان با وجود مایع منی طبیعی و تعداد زیادی اسپرم سالم موفق به فرزندآوری نشده اند.

برخی از مواردی که در این آزمایش ارزیابی می شوند عبارتند از:

 • حجم مایع منی
 • تعداد کل اسپرم در نمونه مایع منی
 • تعداد اسپرم در هر میلی لیتر منی
 • میزان اسپرم‌های در حال حرکت
 • میزان اسپرم‌های با شکل طبیعی

 

نکات مهم در انجام آزمایش اسپرموگرام

مهم ترین بخش آزمایش اجرای درست این آزمایش است. یعنی 70 درصد اینکه نتیجه به درستی مشخص شود این است که آزمایش به درستی صورت پذیرد.

حتما می بایست 3 تا 5 روز از انزال گذشته باشد. اگر این زمان کمتر از 3 روز باشد تعداد اسپرم ها پایین می اید و اگر بیشتر از 5 روز باشد اسپرم های مرده افزایش می یابد.

فرد باید نمونه را به روش مصنوعی یعنی به روش خود ارضایی تهیه کند. اگر به هر دلیلی باید نمونه را در منزل تهیه کنید باید دقت کنید حداکثر 30 دقیقه فرصت دارید تا نمونه را به آزمایشگاه برسانید و در این 30 دقیقه نمونه باید از سرما و گرما حفظ شود و در دمای بدن یعنی 37 درجه باقی بماند. برای این کار بهتر است نمونه در دست نگه داری شود یا به بدن متصل باشد که دمای نمونه بالا یا پایین نیاید.

برای تهیه نمونه نمی توان از کاندوم و هر گونه مواد روان کننده نمی توان استقاده کرد. نمونه باید به صورت کاملا طبیعی نمونه تهیه شود زیرا تمام این موارد تاثیرات مستقیم و مهمی در نتیجه آزمایش دارد.

اگر نتایج آزمایش آنالیز مایع منی طبیعی نباشد، ممکن است لازم باشد آزمایش‌های بیشتری توسط پزشک انجام شود یا اینکه آقا به یک متخصص ارولوژی ارجاع شود. این تست‌ ها عبارتند از :

 • آزمایش رنگ آمیزی اسپرم: برای بررسی اسپرم زنده در نمونه منی
 • آزمایش آنتی بادی‌های ضد اسپرم: در مواردی که تحرک اسپرم به شدت مختل باشد.
 • کشت مایع منی: در صورتی که در اسپرم عفونت وجود داشته باشد.
 • تست بررسی DNA اسپرم

هورمون تولید اسپرم را  در بدن مردان کنترل می کند. همچنین هورمون ها در مردان تمایل جنسی ایجاد می کنند. اگر میزان این هورمون ها کم یا زیاد شود می تواند در رابطه جنسی مرد اختلال ایجاد کند. هورمون ها به عنوان پیام رسان های شیمیایی شناخته شده اند که توسط غدد تولید می شوند. آنها فعالیت های مختلفی در بدن مانند تنظیم اشتها، رشد، روحیه، تولید مثل و … را در بدن انسان انجام می دهند. اختلالات هورمونی مشکلات رایجی هستند که اغلب از طریق درمان جایگزین هورمون یا تغییر سبک زندگی، قابل کنترل و درمان هستند. سطح هورمون ها ثابت نیست و در طول روز ممکن است تغییر کند.

انجام آزمایشات هورمونی به طور روتین ضرورت ندارد. در ادامه در مورد اختلالات هورمونی و سطح هر یک از هورمون ها می خواهیم صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

پرولاکتین

آزمایش پرولاکتین دقیقا مانند آزمایش خون است. در این آزمایش نیازی به آماده بودن از پیش نیست و تنها کافیست چند دقیقه در آزمایشگاه و یا مطب منتظر بمانید. برای انجام این آزمایش نیز همانند آزمایش خون، خون از ورید بازویی گرفته می شود.

به طور معمولی اندکی پرولاکتین در خون هر انسان طبیعی وجود دارد. (در خون زنان باردار پرولاکتین وجود ندارد) اما سطح غیر طبیعی پرولاکتین نشانه های زیاید دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 1. پرولاکتینوما: تومور خوش خیم غده هیپوفیز که بیش از حد پرولاکتین تولید می‌کند.
 2. بیماری‌های تحت تأثیر هیپوتالاموس: بخشی از مغز که غده هیپوفیز را کنترل می‌کند.
 3. بی اشتهایی: اختلال در خوردن
 4. داروهایی که برای درمان افسردگی، روان پریشی و فشار خون بالا استفاده می‌شوند.
 5. آسیب یا تحریک قفسه سینه: به عنوان مثال، جای زخم، زونا یا حتی سینه‌ای که بنا به دلالیل نامشخصی خیلی سفت است.
 6. بیماری کلیوی و نارسایی کبدی
 7. سندرم تخمدان پلی کیستیک: عدم تعادل هورمونی که تخمدان‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

هورمون FSH

FSH در غده هیپوفیز مغز ساخته می شود. تولید آن توسط هورمون های تولید شده در تخمدان و بیضه، هیپوفیز و هیپوتالاموس تنظیم و کنترل می شود. در مردان FSH به بلوغ اسپرم و تولید پروتئینهای متصل شونده به اندروژنها (SHBG) کمک می کند. سطح FSH پس از سن بلوغ در مردان تقریبا ثابت می ماند. در نوزادان کمی پس از تولد FSH افزایش یافته و سپس کاهش می یابد. به طوری که در پسرها در حدود ۶ ماهگی و در دخترها در سن ۲-۱ سالگی سطح آن بسیار ناچیز است. در دوره قبل از بلوغ، سطح FSH دوباره افزایش می یابد.

عموما این آزمایش برای بررسی عملکرد تخمدان ها و بیضه و بررسی اختلال در عملکرد آن ها انجام می شود. همچنین از این آزمایش برای بررسی علل نازایی، تشخیص علت بلوغ زودرس، ارزیابی فعالیت هیپوفیز و … نیز انجام می شود.

هورمون تستسترون

تستسترون در غدد فوق کلیه در روند آلدوسترون ساخته می شود. سطح تستوسترون برای بررسی ناباروری مردان، صفات جنسی مبهم، سندرم های پر مویی در زنان و بلوغ زودرس استفاده می شود. از این آزمایش همچنین می توان به عنوان مارکر تومورهای نادر بیضه و تخمدان نیز استفاده کرد. دلیل افزایش تستسترون در مردان به پر کاری تیروئید، تومور بیضه یا خارج گنادی، سندروم های مقاومت به تستسترون، بلوغ جنسی زودرس ایدیوپاتیک، انسفالیت، تومور قشر غده فوق کلیه، هایپرپلازی مادرزادی غده فوق کلیه و پینه آلوما مربوط می شود. هر یک از این موارد می توانند سبب افزایش تستسترون در مردان شود.

اگر آزمایش‌هایی را که در بالا توضیح داده شد انجام شود، اما علت ناباروری در مرد مشخص نشود ، ممکن است انجام آزمایش‌های اضافی لازم باشد. اگر تعداد اسپرم بسیار کم باشد یا تعداد اسپرم صفر باشد، لازم است یک آزمایش ژنتیکی انجام شود تا مشخص گردد که آیا از جهت کروموزومی فرد طبیعی است یا نه؟ آزمایش ژنتیکی نشان می‌دهد که آیا این اختلال به فرزند هم منتقل می‌شود یا خیر؟

مراحل انجام کار

سه قدم تا نتیجه آزمایش شما

دریافت نتیجه آزمایش

نمونه گیری در منزل شما

ثبت درخواست

ثبت سفارش

همین حالا درخواست خود را ثبت نمایید