آزمایش غربالگری در منزل خدمات پزشکی های-طب

خدمات آزمایش غربالگری در منزل

آزمایش غربالگری و مجموعه آزمایش‌هایی که برای تشخیص نقص مادرزادی جنین و نوزاد انجام می‌شود، از جمله مهم‌ترین خدماتی است که مرکز تخصصی «های طب» آماده ارائه به متقاضیان کرده است.

آزمایش غربالگری مادر و نوزاد باعث می‌شود تا فرایند رشد جنین قبل از زایمان و همچنین رشد نوزاد پس از زایمان به شکلی درست انجام شود و از طرف دیگر،  امکان شناسایی و تشخیص پیش از تولد ناهنجاری های ژنتیکی را  به صورت پیشرفته فراهم می‌آورد.

به طور کلی آزمایش‌های غربالگری معمولا شامل آزمایش‌های پیش از بارداری بانوان، آزمایش سه ماهه اول مادران، آزمایش سه ماهه دوم مادران و غربالگری نوزاد پس از تولد می‌شود که در ادامه به هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.

  آزمایش غربالگری

  غربالگری سه ماهه اول

  غربالگری سه ماهه دوم

  سونوگرافی NT

  آزمایش‌های پیش از بارداری

  چکاپ‌های پیش از بارداری امکان جلوگیری از بروز بسیاری از مشکلات مربوط به دوره‌ی بارداری و پس از زایمان برای مادر و فرزند را فراهم می‌آورند.طی این آزمایش‌ها، تاریخچه‌ی پزشکی بانوان مورد بررسی قرار می‌گیرد و معاینات لازم جهت آمادگی فرد از لحاظ جسمانی، ژنتیکی، عدم ابتلا به بیماری‌های مختلف و مواردی از این دست مورد بررسی قرار می‌گیرد. اقداماتی که بر اساس نتیجه‌ی این آزمایش‌ها انجام می‌شوند، همچنین می‌توانند به افزایش شانس بارداری نیز کمک کنند و از طرف دیگر تضمین کننده سلامت مادر و جنین در دوره‌ی بارداری به حساب می‌آیند.

   

  در جریان این چکاپ ها، بیماری‌هایی که ممکن است برای بارداری خطرناک باشند مورد بررسی قرار گرفته و شناسایی می‌شوند. این خطرات ممکن است برای مادر و جنین تهدید به حساب آیند. ممکن است در معاینات اولیه ساختار فیزیکی و تناسب اندام فرد برای باردار شدن مناسب نباشد که با ارائه‌ی برنامه‌های مناسب ورزشی این مشکل حل می‌شود. برخی از اختلالات و بیماری‌های ژنتیکی نیز ممکن است جنین را تهدید کنند که بسته به نوع آن، پزشکان ممکن است درمان های خاصی را برای جلوگیری از آن‌ها در نظر بگیرند.

  به طور کل آزمایش‌های پیش از بارداری می‌توانند آمادگی بانوان برای باردار شدن را مورد بررسی قرار دهند و در صورت شناسایی موانع و چالش‌های خاص، راهکار مناسب را برای برطرف کردن این موانع و خطرات آتی آن‌ها را ارائه دهند.

  آزمایش FBS و قند خون،  آزمایش تشخیص سطح کراتین خون، آزمایش اوره خون و آزمایش ادرار از معمول‌ترین تست‌هایی هستند که در جریان چکاپ‌های قبل از بارداری قابل انجام خواهند بود.

  همچنین تست CBC برای تشخیص و اندازه‌گیری سلول‌های خونی، آزمایش VDRL برای تشخیص بیماری سفلیس و HBs Ag برای شناسایی هپاتیت B  و مواردی از این دست در جریان این چکاپ‌ها انجام می‌شوند تا از سلامت مادر پیش از اقدام به بارداری اطمینان حاصل گردد.

  آزمایش غربالگری سه ماهه اول

  آزمایش غربالگری سه ماهه اول مهم‌ترین مجموعه آزمایش‌های دوره‌ی بارداری به حساب می‌آید که در هفته‌های ۱۱ تا ۱۴ بارداری قابل انجام هستند.در جریان آزمایش غربالگری سه ماهه اول احتمال ابتلای جنین به برخی از ناهنجاری‌های ژنتیکی پیشرفته نظیر سندروم داون، سندروم ادوارد و سندروم پاتو مورد بررسی قرار می‌گیرد. این آزمایش‌ها ممکن است بسته به سن مادر و سابقه‌ی پزشکی او با حساسیت‌های متفاوتی انجام بپذیرد.

  در جریان آزمایش غربالگری سه ماهه اول فرایند سونوگرافی و آزمایش خون برای تشخیص وضعیت مادر و جنین صورت خواهد گرفت. سونوگرافی NT که در جریان این آزمایش قرار می‌گیرد، می‌تواند میزان تجمع مایعات در قسمت پشت گردن جنین را مورد بررسی قرار دهد.

  در جریان آزمایش غربالگری سه ماهه اول بسیاری از ناهنجاری‌های ژنتیکی پیش از به دنیا آمدن جنین نظیر انواع سندروم‌ها، مشکلات عقب‌ماندگی ذهنی و جسمی و بیماری‌های مادرزادی شناسایی می‌شوند و امکان اقدامات لازم را به متخصصین و والدین می‌دهند.

   کافیست نوع خدمت مورد نظر خود را انتخاب کنید و منتظر تماس کارشناسان ما بمانید   آزمایش غربالگری سه ماهه دوم

   در جریان آزمایش غربالگری سه ماهه دوم که در هفته‌های ۱۸ تا ۲۰ بارداری قابل انجام است، نیز احتمال بروز برخی از بیماری‌ها و اختلالات ژنتیکی مورد بررسی قرار می‌گیرد.در صورتی که مادر در سه ماهه اول و هفته‌های ۱۱ تا ۱۴ بارداری اقدامات لازم برای انجام آزمایش‌های مربوطه را نکرده باشد، آزمایش غربالگری سه ماهه دوم می‌تواند تاحدودی به شناسایی برخی از اختلالات و مشکلات احتمالی در جنین کمک کند.

   در جریان آزمایش غربالگری سه ماهه دوم احتمال بروز سندروم داون، تریزومی ۱۸ یا همان سندروم ادوارد و برخی از دیگر ناهنجاری‌های ژنتیکی قابل شناسایی خواهد بود.همچنین  می‌توان آزمایش NIPT را نیز برای بررسی  DNA  جنینی  انجام دهد. غربالگری سه ماهه دوم بسته به نتایج حاصل شده از غربالگری سه ماهه اول، سابقه پزشکی و شرایط مادر ممکن است با حساسیت و تعداد تست‌های متفاوت انجام شود تا از سلامت جنین از لحاظ ژنتیکی و عدم بروز بیماری‌های مادرزادی اطمینان حاصل شود.

   آزمایش غربالگری نوزاد

   آزمایش غربالگری نوزاد به مجموعه‌ای از آزمایش‌ها گفته می‌شود که در روزهای اولیه پس از تولد انجام می‌شود تا از آن طریق، بروز برخی از اختلالات متابولیکی و نقص‌های احتمالی در نوزاد شناسایی شود.این آزمایش‌ها از طریق نمونه‌برداری خون از پاشنه‌ی پای نوزاد و در هفته اول تولد تا نهایتا ۱۰ روز اول زندگی نوزاد انجام می‌شوند تا از آن طریق برخی از اختلالات نظیر: کم‌کاری تیروئید، گالاکتوزومی، بیماری شربت افرا، فنیل کتونوری و کمبود آنزیم G6PD شناسایی شوند.

   عدم توجه به هر یک از این اختلالات و در نتیجه بروز هر یک از  آن‌ها ممکن است منجر به بسیاری از نقص‌ها و مشکلات در نوزاد شود تا جایی که عدم تشخیص به موقع  برخی از این اختلالات می تواند منجر به مرگ نوزاد شود. در نتیجه‌ی این موضوع، توصیه می‌شود تا در بازه‌ی زمانی در نظر گرفته شده، برای انجام آزمایش غربالگری نوزاد اقدامات لازم  صورت گیرد   تا شناسایی این اختلالات و کنترل آن‌ها در نوزادان میسر باشد. انجام  آزمایش‌ غربالگری به پزشکان کمک می‌کند تا انواع اختلالات احتمالی در نوزاد را در همان روزهای ابتدای پس از تولد شناسایی کرده و با انجام اقدامات ویژه، سطح آسیب‌های احتمالی ناشی از آن‌ها را کنترل و کاهش دهند.

   به عنوان مثال برخی از نوزادان با اختلالات ناشی از کمبود برخی از آنزیم‌ها مواجه هستند که در صورت عدم رسیدگی ممکن است توان هضم درست مواد مغذی دریافتی از شیر مادر را نداشته باشند، که این موضوع علاوه بر ایجاد مشکلات گوارشی برای نوزاد، باعث سوء تغذیه و جلوگیری از روند طبیعی رشد نیز می‌شود که پیامدهای ناگوار بسیار زیادی را به همراه خواهند داشت. این در حالی است که شناسایی به موقع این اختلال به پزشکان این امکان را می‌دهد تا با اعمال تغییراتی در رژیم غذایی نوزاد از بروز پیامدهای ناگوار جلوگیری کرده و اختلالات مذکور را کنترل کنند.

   پس از انجام این نوع آزمایش‌ها شما می‌توانید از خدمات تفسیر آزمایش در مرکز تخصصی «های طب» استفاده کرده و اقدامات لازم را در جهت حفظ سلامتی خود از آن طریق انجام دهید.«های طب» تمامی امکانات لازم برای ارائه‌ی پیشرفته‌ترین خدمات لازم در حوزه‌ی آزمایشگاه را انجام داده است و با بهترین شیوه‌ی ممکن اقدام به ارائه این خدمات کرده است.

    

   سوالات متداول

   آیا بیماری های متابولیک درمان دارند؟

   بیماری های متابولیک درمان ندارند، اما با ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی و در نظر گرفتن شرایط ویژه برای نوزاد می توان از عوارض بیماری از قبیل عقب ماندگی ذهنی و جسمی و حتی مرگ جلوگیری کرد.

   علت بروز بیماری های متابولیک چیست؟

   شایع ترین علت آن ازدواج های فامیلی می باشد. از آن جهت که اغلب این بیماری ها به صورت مغلوب می باشند، با ازدواج فامیلی در افرادی که از نظر ژنتیکی ناقل این بیماری ها هستند، امکان بروز می یابند.

   علائم شایع بیماری های متابولیک چیست؟

   لتارژی یا بی حالی، سوء هاضمه، دل درد و استفراغ

   نمونه گیری جهت انجام آزمایش غربالگری نوزاد به چه صورت است؟

   نمونه گیری از کف پا انجام شده و قطرات خون جهت انجام آزمایش، بر روی کاغذهای مخصوص جمع آوری می گردند.