سرطان جزو بیماری هایی است که هرچه زودتر تشخیص داده شود، فرایند درمان و بهبود سریع تر صورت می پذیرد. بنابراین یکی از امور واجب برای مردان انجام معاینه و چکاب سالیانه می باشد. یکی از بیماری هایی که ممکن است مردان درگیر آن شوند سرطان پروستات می باشد. تشخیص سرطان پروستات و درجه بندی آن نقشی اساسی در مراقبت های بالینی بیمار دارد. ممکن است بیمار با وجود ابتلا به سرطان پروستات، هیچ گونه علائمی نداشته باشدپروستات غده‌ای به اندازه‌ی گردو است که زیر مثانه قرار دارد. این غده به تولید مایع منی کمک می‌کند. در سنین بالای ۵۰ می‌تواند درگیر سرطان شایع بین مردان، یعنی سرطان پروستات شود.

اعلام نتیجه 5 روزه

دقت بالای آزمایش

تجهیزات بروز

درخواست آنلاین

چرا باید این تست را انجام دهیم؟

به طور معمول پزشکان توصیه می کنند که تمامی مردان بالای 50 سال، آزمایشات و غربالگری مربوط به سرطان پروستات را انجام دهند. شیوع این بیماری در سنین پایین تر از 50 سال کم است. در این آزمایش میزان PSA آنتی ژن اختصاصی پروستات اندازه گیری می شود. در حالت عادی این عدد می بایست 4 نانوگرم بر میلی لیتر باشد. اگر میزان آن بالاتر از حد معمول باشد، فرد مشکوک به سرطان پروستات می باشد و می بایست درمان را شروع کند. با تشخیص زود هنگام سرطان پروستات، آزادی عمل بیشتری به پزشکان برای درمان سرطان می دهد.

موارد آزمایش سرطان پروستات در مردان

عموما سرطان پروستات در میان مردان بالای 50 سال شایع می شود. تحقیقات نشان داده است که از میان هر 10 نفر مبتلا به سرطان پروستات، 6 نفر از آن ها سن بالای 65 سال را دارند. پزشک متخصص می تواند با آزمایش خون و کنترل مرتب آنتی ژن اختصاصی پروستات، این سرطان را به موقع تشخیص دهد.

اصولا در مراحل اولیه سرطان پروستات به ندرت علامتی از این بیمای مشاهده می شود. حتی ممکن است این بیماری به مراحل پیشرفته برسد ولی هیچ علامتی از خود بروز ندهد. اما در اغلب بیماران موارد زیر مشاهده شده است.

 • وجود خون در ادرار و منی
 • درد مکرر در موضع درگیر
 • مشکل در دفع ادرار
 • نیاز ناگهانی و یا مکرر دفع ادرار
 • کاهش وزن غیرقابل توضیح
 • وجود درد در لگن و ران و کمر
 • وجود درد و یا علائم غیرطبیعی در آلت تناسلی
 • جریان ضعیف دفع ادرار
 • درد استخوانی

 

سرطان را جدی بگیرید!…

علل اصلی سرطان پروستات هنوز شناخته نشده است، اما خطر ابتلا به این بیماری روزانه در حال افزایش است. در حالت کلی داشتن یک یا چند عامل خطر، معنی داشتن سرطان پروستات نیست؛ اما بهتر است این عوامل را بشناسیم و در صورت مشاهده هر یک از این عوامل به پزشک متخصص مراجعه کنیم.

سن: احتمال سرطان پروستات در مردان زیر 50 سال بسیار کم است. اما شانس داشتن این بیماری در سنین بالای 50 سال به سرعت در حال رشد است. بنابراین در صورتی که سن بالای 50 سال دارید حتما تحت نظر پزشک، هر سال چکاب کلی داشته باشید.

نژاد/قومیت: سرطان پروستات در نژاد سیاه پوست بیشتر از مردان دیگر نژادها است. احتمال مرگ و میر به دلیل این بیماری در سیاه پوستان بیشتر است.

سابقه خانوادگی: تحقیقات نشان می دهد سرطان پروستات یک عامل ارثی است و در برخی از خانواده ها بیشتر اتفاق می افتد. احتمال بیماری در فردی که پدر و یا برادرش مبتلا به سرطان پروستات هستند، دو برابر بیشتر از سایر افراد است.

تغییرات ژنی: در برخی از موارد تغییرات ارثی ژنی باعث افزایش ریسک احتمال ابتلا به سرطان پروستات می شود. این مورد برای درصد کمی اتفاق افتاده است.

رژیم غذایی نامناسب: بدن در حالت کلی می بایست از تمامی مواد غذایی تغذیه کند. گاهی یک رژیم غذایی نامناسب ممکن است احتمال ابتلا به سرطان پروستات را در مردن افزایش دهد. بنابراین بهتر است رژیم غذایی تحت نظر پزشک باشد.

چاقی: تحقیقات نشان می دهد از دیگر امراض و مشکلات چاقی احتمال افزایش سرطان پروستات در مردان است.

در کنار این عوامل می توان به استعمال دخانیات، قرار گرفتن در معرض موارد شیمیایی، وازکتومی و … نیز اشاره کرد که به عنوان عوامل فرعی محسوب می شوند.

آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) پروتئینی است که توسط سلول های موجود در غده پروستات ساخته می شود. PSA بیشتر در مایع منی است و به مقدار کمی در خون وجود دارد. آزمایش خون PSA میزان PSA موجود در خون را اندازه گیری می کند. این آزمایش جزو اولین آزمایش ها برای تشخیص سرطان پروستات است.

PSA در خون با واحد نانوگرم در میلی لیتر اندازه گیری می شود. با افزایش سطح PSA در خون، احتمال ابتلا به سرطان افزایش می یابد. اما به طور قطعی نمی توان گفت که در صورت وجود PSA بیش از مقدار واحدف حتما فرد مبتلا به سرطان پروستات است. در حالت نرمال در خون مردان به مقدار 4 نانوگرم در میلی لیتر PSA وجود دارد.

مردان در سطح PSA بین 4 تا 10 نانوگرم در هر میلی لیتر در محدوده مرزی قرار دارند. محدوده 1 تا 4 نانوگرم در میلی لیتر نشان دهنده احتمال وجود سرطان پروستات می باشد.

بیوپسی روشی است که در آن نمونه ای کوچک از پروستات برداشته می شود و سپس زیر میکروسکوپ قرار داده شده و مورد بررسی قرار می گیرد. بیوپسی در واقع اصلی ترین روش برای تشخیص سرطان پروستات است که توسط متخصص اورولوژی می تواند انجام گیرد.

در حین انجام نمونه برداری، پزشک معمولاً با آزمایش تصویر برداری مانند سونوگرافی یا MRI یک سوزن تو خالی را وارد غده پروستات می کنند. این کار از طریق دیواره رکتوم یا از طریق مقعد صورت می پذیرد. پزشک این کار را حدود ۱۲ بار انجام می دهد تا از قسمت های مختلف پروستات نمونه برداری کند. شاید این روش دردناک به نظر برسد، اما جای هیچ گونه نگرانی نیست. پزشک ابتدا ناحیه کنار پروستات را بی حس کرده (بی حسی موضعی) و نیدل یا سوزن باریک کسری از ثانیه به غده پروستات وارد و خارج می شود.

نتایجی که در آزمایش بیوپسی مشاهده می شود معمولا به سه صورت است. در صورتی که نتیجه مثبت باشد؛ سلول های سرطانی در بیوپسی مشاهده شده و فرد مبتلا به سرطان پروستات است. در صورتی که نتیجه منفی باشد؛ فرد سالم است و در صورتی که نتیجه مشکوک باشد؛ در نمونه های بیوپسی مورد غیرعادی مشاهده شده است ولی ممکن است سرطان نباشد.

در صورت مشاهده نتایج مشکوک از آزمایش بیوپسی دو حالت ممکن است پیش آید:

نئوپلازی درون اپیتلیالی پروستات (PIN): در این حالت تغییرات مشابه وضعیت سلول های سرطانی نمی باشد و به سایر بخش های پروستات منتقل نمی شود. اما در دو دسته درجه پایین و درجه بالا دسته بندی می شود. در حالت درجه پایین عموما سلول های بافت پروستات طبیعی به نظر می رسند. در حالت درجه بالا سلول های بافت پروستات حالت غیر طبیعی دارند.

آتروفی التهابی تکثیر شونده (PIA): در این حالت سلول ها ممکن است ظاهری کوچک تر از حد طبیعی داشته باشند. در این حالت فرد مبتلا به سرطان نیست؛ اما ممکن است پیشرفت کند و به سرطان تبدیل شود.

آزمایش ژنتیک در تشخیص سرطان پروستات

آزمایش های زنتیکی نیز جزو آزمایش هایی است که می تواند در تشخیص سرطان پروستات به پزشک کمک کند. این آزمایشات شامل مردانی می شود که مبتلا به سندورم سرطان خانواده، مانند جهش ژن BRCA یا به سندروم لینچ مشکوک هستند. همچنین از این ازمایش برای بررسی شیوع بیماری در قسمت های مختلف بدن نیز استفاده می شود.

آزمایشات تصویر برداری در تشخیص سرطان پروستات

آزمایش های تصویر برداری از اشعه ایکس، میدان مغناطیسی، امواج صوتی یا مواد رادیو اکتیو برای ایجاد تصاویری از بدن شما استفاده می شود. ممکن است برای تشخیص سرطان از یک یا چند نوع تصویر برداری استفاده شود. کاربرد آزمایش های تصویر برداری به شرح زیر است:

 • برای جستجوی سرطان در پروستات
 • برای کمک به پزشک برای تشخیص بهتر
 • به دنبال گسترش سرطان پروستات در سایر نقاط بدن

آزمایش های تصویربرداری که برای جست و جوی سرطان پروستات مورد استفاده قرار می گیرد سونوگرافی ترشحی و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی می باشد. آزمایش های سونوگرافی ترشحی و یا TRUS در موقیعت های زیر ممکن است مورد استفاده قرار گیرد:

 • برای جستجوی مناطق مشکوک در پروستات. مردانی که نتیجه آزمایش DRE و PSA آن ها غیر طبیعی بوده است.
 • طی بیوپسی و نمونه برداری از پروستات برای هدایت سوزن به قسمت صحیح غده پروستات انجام می شود.
 • برای اندازه گیری غده پروستات و به تعیین تراکم PSA کمک می کند.

اگر سرطان پروستات در بدون شیوع پیدا کند و در دور بدن گسترش یابد، اغلب ابتدا به سراغ استخوان ها می رود. این اسکن نشان می دهد که سرطان به استخوان رسیده است یا خیر. در این حالت با تزریق مقدار کمی مواد رادیواکتیو به بدن بیمار، نواحی اسیب دیده به خوبی مشخص می شوند.

سی تی اسکن از اشعه ایکس برای ساخت تصاویر دقیق از نقاط مختلف بدن استفاده می شود. در صورتی که وجود سرطان بر اساس نتیجه آزمایش های دیگر چون DER، سطح PSA و نمره گیلسون مشخص شده باشد، انجام CT اسکن ضروری نمی باشد. گاهی اوقات، سلول های سرطان پروستات به غدد لنفاوی مجاور رسیده و انجام اسکن توموگرافی تشخیص را آسان می نماید.

اگر دچار بواسیر، پارگی مقعد یا مشکلات دیگر در ناحیه‌ی مقعد هستید، باید با پزشک در میان بگذارید. اگر به حالت طبیعی نفس بکشید و سعی کنید آرام باشید، معاینه برایتان راحت‌تر خواهد بود.

اگر از دارو یا مکمل خاصی استفاده می‌کنید، قبل از انجام تست PSA به پزشک اطلاع دهید. به‌علاوه، اگر اخیرا دچار انزال شده باشید، روی میزان PSA تاثیر می‌گذارد. از پزشک بپرسید آیا لازم است قبل از انجام تست از فعالیت جنسی بپرهیزید یا خیر.

مراحل انجام کار

سه قدم تا نتیجه آزمایش شما

دریافت نتیجه آزمایش

نمونه گیری در منزل شما

ثبت درخواست

ثبت سفارش

همین حالا درخواست خود را ثبت نمایید